Sold out
Free Delivery
Use code FREEDEL
Offers
Store pick up available
Best Seller
Selling out fast
Free Delivery
Use code FREEDEL
Offers
Store pick up available
Best Seller
Selling out fast
HONOR 50 - 256GB / 6.57" LCD / Wi-Fi / 5G / Frost Crystal - Mobile
View more HONOR products
- SKU: H50256GB-FCTL
- Availability: Sold out
One Year Brand Warranty
Orders for this item will be processed after Eid holidays.
KWD 125.000
KWD 99.900
-21%
⚠️ At the time of delivery/pickup, presenting a valid Civil ID is mandatory.
OFFERS
GET EXTRA DISCOUNT
Redeem your Ooredoo Nojoom points for extra discount.
GET EXTRA DISCOUNT
Redeem your stc qitaf points for extra discount.


Specifications
| Brand | HONOR |
| Model | HONOR 50 |
| Color | Frost Crystal |
| Processor Speed | 2.4GHz |
| Processor Type | Octa-core |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 778G |
| Size (Main Display) | 6.57" Display |
| Resolution (Main Display) | 1080 x 2340 |
| Rear Camera - Resolution (Multiple) | 108 MP Ultra Clear Camera, f/1.9 aperture 8MP Wide Camera, Bokeh Camera, Macro Camera |
| Front Camera - Resolution | 32MP, f/2.2 aperture |
| Rear Camera Features | LED flash, HDR, panorama |
| Rear Camera Video Recording | 4K (3840 x 2160 pixels) 30fps video recording |
| Front Camera | 1080P (2520×1080 pixels) 60fps video recording |
| RAM Size (GB) | 8GB |
| Storage (GB) | 256GB |
| No of SIM | Dual SIM |
| SIM Type | Nano SIM |
| Network | 5G |
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | GPS, AGPS, Glonass, BeiDou, Galileo, QZSS |
| NFC | Yes |
| USB Interface | USB Type-C, USB 2.0 |
| Bluetooth Version | Bluetooth 5.2 |
| Operating System | Android 11 |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), Accelerometer, Gyro, Proximity, Compass |
| Battery Capacity | 4300mAh, non-removable |
| Dimension (W x D x H) | 7.37 x 0.77 x 15.9mm |
| Weight | 176g |
| Warranty | One Year |
Additional Description









- Choosing a selection results in a full page refresh.