Sale
Free Delivery
Use code FREEDEL
Offers
Store pick up available
Best Seller
Selling out fast
Express
Same day delivery
Free Delivery
Use code FREEDEL
Offers
Store pick up available
Best Seller
Selling out fast
Express
Same day delivery
HONOR 600 Lite - 16(8+8)GB RAM / 256GB / 6.6" / 5G / Velvet Black - Mobile
View more HONOR products
- SKU: HN-H600L-BK
- Availability: In Stock
KWD 108.000
KWD 92.900
-14%
×
4 payments KWD 23.225/mo
No interest. No fees.
How it works
- 1Choose your preferred installment provider (Tabby, Deema, or Taly) at checkout
- 2Enter your information and add your debit or credit card
- 3Depending on your plan, you may or may not make a down payment
- 4We'll send you a reminder when your next payment is due
Trusted by millions
Over 20 million shoppers discover products and pay their way with Tabby
Shop with confidence using secure payment options
Buyer protection is included with every purchase
⚠️ At the time of delivery/pickup, presenting a valid Civil ID is mandatory.
OFFERS
GET EXTRA DISCOUNT
Redeem your Ooredoo Nojoom points for extra discount.
GET EXTRA DISCOUNT
Redeem your stc qitaf points for extra discount.


HONOR 600 Lite - 16(8+8)GB RAM / 256GB / 6.6" / 5G / Velvet Black - Mobile
KWD 108.000
KWD 92.900
Specifications
| Brand | HONOR |
| Model | HONOR 600 Lite |
| Color | Velvet Black |
| CPU Type | Octa-core |
| Processor | MediaTek Dimensity 7100 Elite |
| GPU | G610 MC2 |
| RAM | 16(8+8)GB RAM |
| Storage | 256GB |
| Size (Main Display) | 6.6" AMOLED Display |
| Resolution (Main Display) | 1200 x 2600 pixels |
| Rear Camera | 108MP Main Camera(f/1.75) + 50MP 5MP Ultra Wide Camera(f/2.2) |
| Focus Mode | Up to 10X Digital zoom |
| Front Camera | 16MP Camera (f/2.45) |
| Face Recognition | Supported 2D face unlock |
| SIM | Dual SIM |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, 2.4GHz and 5GHz WiFi hotspot, Wi-Fi Direct |
| GPS | GPS, AGPS, Glonass, BeiDou, Galileo |
| USB Interface | USB Type-C 2.0 |
| Bluetooth Version | Bluetooth 6.0 |
| Operating System | MagicOS 10 (Based on Android 16) |
| Sensors | Gravity Sensor, Fingerprint Sensor, Compass, Ambient Light Sensor, Proximity Sensor(Ultrasonic approach, non-physical approach sensor) |
| Battery Capacity | 6320mAh |
| Battery Type | Li-ion Polymer Battery |
| Charger | 45W HONOR SuperCharge |
| Dimension (W x D x H) | 75.35mm x 7.34mm x 157.43mm |
| Weight | 180g |
Additional Description
- Choosing a selection results in a full page refresh.