Sold out
Free Delivery
Use code FREEDEL
Offers
Store pick up available
Best Seller
Selling out fast
Free Delivery
Use code FREEDEL
Offers
Store pick up available
Best Seller
Selling out fast
HONOR X9 - 128GB / 6.81" LCD / Wi-Fi / 5G / Midnight Black - Mobile
View more HONOR products
- SKU: HX9128GB5G-MBLK
- Availability: Sold out
One Year Brand Warranty
KWD 85.000
KWD 69.900
-18%
OFFERS
GET EXTRA DISCOUNT
Redeem your Ooredoo Nojoom points for extra discount.
GET EXTRA DISCOUNT
Redeem your stc qitaf points for extra discount.


Specifications
| Brand | HONOR |
| Model | HONOR X9 5G |
| Color | Midnight Black |
| Processor Type | Octa-core |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 695 |
| GPU | Adreno 619 |
| Size (Main Display) | 6.81" Display |
| Resolution (Main Display) | 2388 x 1080 Pixels |
| Refresh Rate | Up to 120Hz |
| Aspect Ratio | 19.9:9 |
| Rear Camera - Resolution (Multiple) | 48 MP camera (f/1.8), 2MP camera(f/2.2), Depth camera (f/2.4), Macro camera (f/2.4) |
| Rear Camera Features | Aperture, Night, Portrait(including beauty mode), Pro, Panorama, HDR, Filter, time-lapse photography, Super macro, High-res, Capture smile |
| Rear Camera Video Recording | Support 1080P video shooting |
| Video Resolution | Support up to 1920 x 1080 pixels |
| Supports automatic focus | Up to 8x digital zoom |
| Image Resolution | Support up to 8000 x 6000 pixels |
| Front Camera - Resolution | 16MP, f/2.45 aperture |
| Face Recognition | Support 2D Face Recognition |
| Front Camera Feature | Portrait(including beauty mode), Filter, Capture smile, Mirror reflection, Timer, Gesture control |
| Image Resolution | Up to 4608 x 3456 pixels |
| RAM Size (GB) | 8GB |
| Storage (GB) | 128GB |
| SIM Type | Nano Card |
| Wi-Fi | Yes, 802.11a/b/g/n/ac,2.4GHz and 5GHz |
| GPS | GPS, GLONASS, BeiDou, Galileo |
| NFC | Yes |
| USB Interface | USB Type-C, USB 2.0 |
| Bluetooth Version | Bluetooth 5.1 |
| Earjack | Type-C |
| Operating System | Magic UI 4.2, Android 11 |
| Sensors | Fingerprint (side fingerprint), Gravity Sensor, Ambient Light Sensor, Proximity Sensor, Gyroscope, Compass |
| Battery Capacity | 4800mAh, non-removable |
| Battery Type | Lithium Polymer Battery |
| Dimension (W x D x H) | 166.07 x 75.78 x 8.05 mm |
| Weight | 189 g |
| Warranty | One Year |
Additional Description


- Choosing a selection results in a full page refresh.