Sold out
Free Delivery
Use code FREEDEL
Offers
Store pick up available
Best Seller
Selling out fast
Free Delivery
Use code FREEDEL
Offers
Store pick up available
Best Seller
Selling out fast
Lenovo IdeaPad S145 - 14.0" HD / Celeron / 4GB / 1TB / DOS (Without OS) / 1YW / Black / English - Laptop
View more Lenovo products
- SKU: S145-CL41
- Availability: Sold out
One Year Brand Warranty
Orders for this item will be processed after Eid holidays.
⚠️ At the time of delivery/pickup, presenting a valid Civil ID is mandatory.
OFFERS
GET EXTRA DISCOUNT
Redeem your Ooredoo Nojoom points for extra discount.
GET EXTRA DISCOUNT
Redeem your stc qitaf points for extra discount.


Specifications
| Brand | Lenovo |
| Model | Lenovo IdeaPad S145 |
| Processor | Intel® Celeron® N4000 1.10GHz 4M Cache (2-Cores) Processor |
| Memory Installed | 4GB DDR4-2400 |
| Storage | 1TB HDD 5400rpm 2.5" |
| Display | 14.0" HD (1366 x 768) Anti-Glare Display |
| Operating System | DOS (Without OS). This is a DOS-based laptop. Requires separate purchase and installation of operating system software (like Windows 10 Pro). |
| Graphics Card | Intel® UHD Graphics |
| Optical Drive | No |
| Camera | 0.3MP, Fixed Focus |
| Wireless | WiFi 11ac 1x1 AC |
| Bluetooth® | Bluetooth® 4.2 |
| Color | Black |
| Ports | 1 x USB 2.0, 2 x USB 3.1 Gen 1, 4-in-1 Media reader (MMC, SD, SDHC, SDXC), HDMI 1.4b, AC power adapter jack, headphone / Microphone combo jack |
| Keyboard | English, Standard Full-Size Spill-Resistant Non-Backlit Keyboard |
| Security | Firmware TPM 2.0 integrated into the chipset |
| Power Adapter | 45W Round Tip Adapter |
| Battery | Integrated Li-ion (30Wh) |
| Dimensions (W x D x H) | 327.1 x 241 x 19.9 mm |
| Weight | 1.6 Kg |
| Warranty | One Year |
Additional Description
- Choosing a selection results in a full page refresh.