Sold out
Free Delivery
Use code FREEDEL
Offers
Store pick up available
Best Seller
Selling out fast
Free Delivery
Use code FREEDEL
Offers
Store pick up available
Best Seller
Selling out fast
Lenovo IdeaPad Slim 5 Gen 10 - 14" WUXGA OLED / i5 / 16GB / 512GB (NVMe M.2 SSD) / Win 11 Home / 1YW / Arabic/English / Cosmic Blue - Laptop
View more Lenovo products
- SKU: 83HR006NAX
- Availability: Sold out
One Year Brand Warranty
KWD 216.490
KWD 189.900
-13%
OFFERS
GET EXTRA DISCOUNT
Redeem your Ooredoo Nojoom points for extra discount.
GET EXTRA DISCOUNT
Redeem your stc qitaf points for extra discount.


Specifications
| Brand | Lenovo |
| Model | Lenovo IdeaPad Slim 5 Gen 10 |
| Processor | Intel® Core i5-13420H P-Core 2.10GHz, E-Core 1.50GHz 12M Cache ((4 P-Cores + 4 E-Cores) 8-Cores, Up to P-Core 4.60GHz, E-Core 3.40GHz) Processor |
| Memory Installed | 2x 8GB SO-DIMM DDR5-5600 |
| Storage | 512GB SSD M.2 2242 PCIe® 4.0x4 NVMe® |
| Display | 14" WUXGA (1920x1200) OLED 400nits Glossy, 100% DCI-P3, DisplayHDR™ True Black 500 |
| Multi-Touch | None |
| Operating System | Microsoft Windows® 11 Home (Pre-Installed) |
| Graphics Card | Integrated Intel® UHD Graphics |
| Audio | High Definition (HD) Audio, Stereo speakers, 2W x2, optimized with Dolby Audio™, Dual-Microphone Array |
| Camera | FHD 1080p + IR with Privacy Shutter, ToF Sensor |
| Ethernet | No Onboard Ethernet |
| Wireless | Wi-Fi® 6, 802.11ax 2x2 + BT5.2 |
| Ports | 1x USB-A (USB 5Gbps / USB 3.2 Gen 1), 1x USB-A (USB 5Gbps / USB 3.2 Gen 1), Always On, 2x USB-C® (USB 5Gbps / USB 3.2 Gen 1), with USB PD 3.0 and DisplayPort™ 1.4, 1x HDMI® 1.4b, 1x Headphone / microphone combo jack (3.5mm), 1x microSD card reader |
| Keyboard | Arabic/English, 6-row, multimedia Fn keys, key travel 1.3mm, Copilot key, LED backlight |
| Touchpad | Buttonless Mylar® surface multi-touch touchpad, supports Precision TouchPad (PTP) |
| Security | Firmware TPM 2.0 Enabled |
| Power Adapter | 65W USB-C® (3-pin) AC adapter |
| Battery | 50Wh Rechargeable Li-ion Battery |
| Dimensions (W x D x H) |
313.4 x 222 x 16.9 mm |
| Weight | 1.5 Kg |
| Warranty | One Year |
Additional Description
- Choosing a selection results in a full page refresh.