Sold out
Free Delivery
Use code FREEDEL
Offers
Store pick up available
Best Seller
Selling out fast
Free Delivery
Use code FREEDEL
Offers
Store pick up available
Best Seller
Selling out fast
Lenovo Legion M500 RGB Gaming Mouse - 16000dpi / Optical / USB 2.0 / Wired / Black/Iron Gray - Mouse
View more Lenovo products
- SKU: GY50T26467
- Availability: Sold out
KWD 10.500
⚠️ At the time of delivery/pickup, presenting a valid Civil ID is mandatory.
OFFERS
GET EXTRA DISCOUNT
Redeem your Ooredoo Nojoom points for extra discount.
GET EXTRA DISCOUNT
Redeem your stc qitaf points for extra discount.


Specifications
| Brand | Lenovo |
| Model | Lenovo Legion M500 RGB Gaming Mouse |
| Device Type | Gaming Mouse |
| Color | Black/Iron Gray |
| Connectivity Technology | Wired |
| Sensor Technology | Optical PMW 3389 |
| Sensor Resolution | Up to 16,000 DPI |
| Max Moving Speed | >400 IPS |
| Maximum Acceleration | >50g |
| USB Report Rate | 1000 Hz (1ms) |
| Scroll Wheel | Up/Down |
| Button Durability | Omron 50 Million Clicks (L/R Buttons) |
| On-Board Memory | 3 Profiles |
| Programmable Buttons | 7 (Need Using Legion Accessory Software) |
| Ergonomic Design | Yes |
| Color | 3 Zone Programmable RGB (Need Using Legion Accessory Software) |
| Cable Type | Braided Cable |
| Cable Length | 1.8 m (5.9 ft) |
| Interface | USB 2.0 |
| OS Required | Windows® 7, Windows 10 |
| Features | On-The-Fly Sensitivity, Braided Cable, 16.8 Million Multi-Color Illumination, 3-Zone Illumination, Textured Side Grips, Pixart 3389 Optical Sensor |
| Designed For | Lenovo Chromebook Flex 5 13IML05 82B8, Lenovo Flex 15IIL 81XK, Lenovo Flex 3 11IGL05 82B2, Lenovo IdeaCentre 3 07ADA05 90MV, Lenovo IdeaCentre 3 24ARE05 F0EW, Lenovo IdeaCentre 3 27IMB05 F0EY, Lenovo IdeaCentre 5 14IMB05 90NA, Lenovo IdeaPad 1 11IGL05 81VT, Lenovo IdeaPad 3 14ADA05 81W0, Lenovo IdeaPad 3 14ARE05 81W3, Lenovo IdeaPad 3 14IIL05 81WD, Lenovo IdeaPad 3 14IML05 81WA, Lenovo IdeaPad 3 15ADA05 81W1, Lenovo IdeaPad 3 15ARE05 81W4, Lenovo IdeaPad 3 15IIL05 81WE, Lenovo IdeaPad 3 15IML05 81WB, Lenovo IdeaPad 3 17ADA05 81W2, Lenovo IdeaPad 3 17ARE05 81W5, Lenovo IdeaPad 3 17IML05 81WC, Lenovo IdeaPad 3 CB 11IGL05 82BA, Lenovo IdeaPad 3 CB 14IGL05 82C1, Lenovo IdeaPad 5 14ARE05 81YM, Lenovo IdeaPad 5 14IIL05 81YH, Lenovo IdeaPad 5 15ARE05 81YQ, Lenovo IdeaPad 5 15IIL05 81YK, Lenovo IdeaPad Creator 5 15IMH05 82D4, Lenovo IdeaPad Flex 3 CB 11IGL05 82BB, Lenovo IdeaPad Gaming 3 15ARH05 82EY, Lenovo IdeaPad Gaming 3-15IMH 81Y4, Lenovo IdeaPad L340-15IRH Gaming 81TR, Lenovo IdeaPad S145-15API 81V7, Lenovo IdeaPad S145-15IKB 81XM, Lenovo IdeaPad S150-14IGL 81VU, Lenovo IdeaPad S540-13ARE 82DL, Lenovo IdeaPad Slim 1-11AST-05 81VR, Lenovo IdeaPad Slim 7 14IIL05 82A4, Lenovo Legion 5 15ARH05 82B5, Lenovo Legion 5 15IMH05 82AU, Lenovo Legion 5 15IMH05H 81Y6, Lenovo Legion 5 17IMH05 82B3, Lenovo Legion 5 17IMH05H 81Y8, Lenovo Legion 7 15IMH05 81YT, Lenovo Legion 7 15IMHg05 81YU, Lenovo Legion R5 28IMB05 90NE, Lenovo Legion T5 28IMB05 90NC, 90NU, Lenovo Legion Y7000 2019 81NS, Lenovo Legion Y740S-15IMH 81YX, Lenovo ThinkBook Plus IML 20TG, Lenovo V14-ADA 82C6, Lenovo V14-ARE 82DQ, Lenovo V14-IIL 82C4, Lenovo V14-IKB 81YA, Lenovo V15-ADA 82C7, Lenovo V15-IKB 81YD, Lenovo Yoga C640-13IML LTE 81XL, Lenovo Yoga Duet 7 13IML05 82AS, Lenovo Yoga S740-14IIL 81RM, Lenovo Yoga Slim 7 14ARE05 82A2, Lenovo Yoga Slim 7 14IIL05 82A1, Lenovo Yoga Slim 7 15IIL05 82AA |
| Dimensions | 122 x 74.6 x 41.7 mm |
| Weight | 110 g |
Additional Description







- Choosing a selection results in a full page refresh.