Sale
Free Delivery
Use code FREEDEL
Offers
Store pick up available
Best Seller
Selling out fast
Free Delivery
Use code FREEDEL
Offers
Store pick up available
Best Seller
Selling out fast
Lenovo ThinkCentre neo 50t Gen 5 - i7 / 8GB / 512GB (NVMe M.2 SSD) / Win 11 Pro / 1YW / Black - Desktop
View more Lenovo products
- SKU: LTCN50t-7851201
- Availability: In Stock
One Year Brand Warranty
KWD 260.900
KWD 230.900
-12%
⚠️ At the time of delivery/pickup, presenting a valid Civil ID is mandatory.
OFFERS
GET EXTRA DISCOUNT
Redeem your Ooredoo Nojoom points for extra discount.
GET EXTRA DISCOUNT
Redeem your stc qitaf points for extra discount.


Lenovo ThinkCentre neo 50t Gen 5 - i7 / 8GB / 512GB (NVMe M.2 SSD) / Win 11 Pro / 1YW / Black - Desktop
KWD 260.900
KWD 230.900
Specifications
| Brand | Lenovo |
| Model | Lenovo ThinkCentre neo 50t Gen 5 |
| Form Factor | Tower |
| Processor | Intel® Core™ i7-14700 P-Core 2.1GHz, E-Core 1.5GHz 33M Cache ((8 P-Cores + 12 E-Cores) 20-Cores, Up to P-Core 5.40GHz, E-Core 4.20GHz) Processor |
| Chipset | Intel B760 Chipset |
| Memory Installed | 1x 8GB UDIMM DDR5-5600 |
| Memory Slots | Two DDR5 UDIMM Slots, Dual-Channel Capable |
| Storage | 512GB SSD M.2 2280 PCIe® 4.0x4 NVMe® Opal 2.0 |
| Optical Drive | None |
| Operating System | Microsoft Windows® 11 Professional (OEM) |
| Graphics | Integrated Intel UHD Graphics 770 |
| Audio | High Definition (HD) Audio, Realtek® ALC623-CG Codec, Single Speaker |
| Ethernet | Gigabit Ethernet, Realtek® RTL8111K, 1x RJ-45, supports Wake-on-LAN |
| Wireless | None |
| I/O Ports |
Front Ports: 1x USB-C® (USB 5Gbps / USB 3.2 Gen 1), with Data Transfer and 15W Charging, 4x USB-A (USB 5Gbps / USB 3.2 Gen 1), 1x Headphone / Microphone Combo jack (3.5mm), 1x microphone (3.5mm) Rear Ports: 1x DisplayPort™ 1.4a (HBR2), 4x USB-A (Hi-Speed USB / USB 2.0), 1x HDMI® 2.1 TMDS, 1x VGA, 1x Ethernet (RJ-45), 1x line-out (3.5mm) |
| Keyboard | Lenovo USB Calliope Keyboard, Black, Arabic/English |
| Mouse | Lenovo USB Calliope Mouse, Black |
| Security Chip | Discrete TPM 2.0, TCG Certified |
| Power Supply | 260W 90% Fixed Power Adapter |
| Dimensions (W x D x H) | 145 x 294 x 340 mm |
| Weight | 5.6 Kg |
| Remark | This Product is Upgraded from the Manufacturers Specification |
| Warranty | One Year |
Additional Description
- Choosing a selection results in a full page refresh.