Free Delivery
Use code FREEDEL
Offers
Store pick up available
Best Seller
Selling out fast
Free Delivery
Use code FREEDEL
Offers
Store pick up available
Best Seller
Selling out fast
GameOn GOESP27240IPS Esports Series Gaming Monitor - 27" FHD / 240Hz / 1ms / DisplayPort / HDMI / Audio Out - Black
View more GameOn products
- SKU: GOESP27240IPS
- Availability: In Stock
One Year Brand Warranty
KWD 49.900
×
4 payments KWD 12.475/mo
No interest. No fees.
How it works
- 1Choose your preferred installment provider (Tabby, Deema, or Taly) at checkout
- 2Enter your information and add your debit or credit card
- 3Depending on your plan, you may or may not make a down payment
- 4We'll send you a reminder when your next payment is due
Trusted by millions
Over 20 million shoppers discover products and pay their way with Tabby
Shop with confidence using secure payment options
Buyer protection is included with every purchase
⚠️ At the time of delivery/pickup, presenting a valid Civil ID is mandatory.
OFFERS
GET EXTRA DISCOUNT
Redeem your Ooredoo Nojoom points for extra discount.
GET EXTRA DISCOUNT
Redeem your stc qitaf points for extra discount.


GameOn GOESP27240IPS Esports Series Gaming Monitor - 27" FHD / 240Hz / 1ms / DisplayPort / HDMI / Audio Out - Black
KWD 49.900
Specifications
| Brand | GameOn |
| Model | GameOn GOESP27240IPS Esports Series Gaming Monitor |
| Display Size (inch) | 27" |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Display Area (H*V) |
597.888 x 336.312mm |
| Backlight Type | E-LED |
| Panel Type | Fast IPS |
| Viewing Angle | 178(H)/178(V) |
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Brightness (Typ.) | 300 (±30) |
| Contrast Ratio (Typ.) | 1000:1 |
| Color Gamut | sRGB 99% |
| Response Time | 1ms |
| Refresh Rate | 240Hz |
| Ports | 2 x 2.1 HDMI, 2 x 1.4 DP, Audio Out |
| Power Consumption | ≦0.5W |
| Power Input | DC 12V 4A |
| VESA Wall Mounting | 75 x 75mm |
| Dimension WxHxD | 615 x 39 x 363mm |
| Weight | 3.8kg |
Additional Description
- Choosing a selection results in a full page refresh.