Sold out
Free Delivery
Use code FREEDEL
Offers
Store pick up available
Best Seller
Selling out fast
Free Delivery
Use code FREEDEL
Offers
Store pick up available
Best Seller
Selling out fast
HONOR 70 - 256GB / 6.67" OLED / Wi-Fi / 5G / Emerald Green - Mobile
View more HONOR products
- SKU: H70256GB-EGRN
- Availability: Sold out
One Year Brand Warranty
KWD 140.000
KWD 124.900
-11%
⚠️ At the time of delivery/pickup, presenting a valid Civil ID is mandatory.
OFFERS
GET EXTRA DISCOUNT
Redeem your Ooredoo Nojoom points for extra discount.
GET EXTRA DISCOUNT
Redeem your stc qitaf points for extra discount.


Specifications
| Brand | HONOR |
| Model | HONOR 70 |
| Color | Emerald Green |
| Processor Speed | 2.4GHz |
| Processor Type | Octa-core |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 778G Plus |
| Size (Main Display) | 6.67" Display |
| Resolution (Main Display) | FHD+ 2400 x 1080 |
| Triple Rear Camera - Resolution (Multiple) | 54MP IMX800 Super Sensing Main Camera (f/1.9 aperture) + 50MP Ultra Wide & Macro Main Camera(f/2.2 aperture) + 2MP Depth Camera (f/2.4 aperture) |
| Image Resolution | Up to 8768 × 6144 pixels |
| Rear Camera Features | Single LED Flash |
| Rear Camera Video Recording | 4k (up to 3840 x 2160) video shooting, support EIS video stabilization |
| Video Resolution | Up to 3840 × 2160 pixels |
| Automatic Focus | Up to 10x digital zoom |
| Stabilization Mode | EIS |
| Front Camera | 32MP Super Clear Selfie Camera (f/2.4 aperture) |
| Front Camera Image - Resolution | Up to 6528 × 4896 pixels |
| Front Camera Video Resolution | Up to 2520 × 1080 pixels |
| Front Camera Video Shooting | 1080P video shooting, support EIS video stabilization |
| Face Recognition | Yes |
| RAM Size (GB) | 8GB |
| Storage (GB) | 256GB |
| No of | Dual SIM |
| SIM Type | Nano SIM |
| Network | 5G |
| Wi-Fi | Yes, 802.11 a/b/g/n/ac/ax, MIMO |
| GPS | GPS, AGPS, GLONASS, BeiDou, Galileo |
| NFC | Yes |
| OTG | Yes |
| PC Data Sync | Yes |
| USB Interface | USB Type-C, USB 2.0 |
| Bluetooth Version | Bluetooth 5.2 |
| Operating System | Android 12 |
| Sensors | Fingerprint, Gravity Sensor, Gyroscope, Compass, Ambient Light Sensor, Proximity Sensor |
| Battery Type | Lithium Polymer Battery |
| Battery Capacity | 4800mAh, non-removable |
| Dimension (W x D x H) | 161.4 x 73.3 x 7.91 mm |
| Weight | 178g |
| Warranty | One Year |
Additional Description




- Choosing a selection results in a full page refresh.