Sold out
Free Delivery
Use code FREEDEL
Offers
Store pick up available
Best Seller
Selling out fast
Free Delivery
Use code FREEDEL
Offers
Store pick up available
Best Seller
Selling out fast
HONOR Magic 7 Pro - 512GB / 12GB / 6.8" FHD+ / 5G / Breeze Blue - Mobile
View more HONOR products
- SKU: HM7P51-BLU
- Availability: Sold out
One Year Brand Warranty
Orders for this item will be processed after Eid holidays.
KWD 240.900
KWD 199.900
-18%
⚠️ At the time of delivery/pickup, presenting a valid Civil ID is mandatory.
OFFERS
GET EXTRA DISCOUNT
Redeem your Ooredoo Nojoom points for extra discount.
GET EXTRA DISCOUNT
Redeem your stc qitaf points for extra discount.
Estimated
By:
27 May - 28 May 2026
27 May - 28 May 2026


Specifications
| Brand | HONOR |
| Model | HONOR Magic 7 Pro |
| Color | Breeze Blue |
| Processor | Qualcomm SM8750-AB Snapdragon 8 Elite |
| GPU | Adreno™830 |
| CPU Type | Octa-core |
| CPU Dominant Frequency | 2×Prime 4.32GHz+6×Performance 3.53GHz |
| Display Size | 6.8 inches |
| Display Type | OLED |
| Resolution | 1280 x 2800 |
| Gestures | Supported |
| Color | 1.07 Billion colors |
| Rear Camera | Triple Rear Camera 50MP Wide Main Camera (f/1.4-f/2.0, OIS) 50MP Ultra Wide Camera (f/2.0) 200MP Telephoto Camera (f/2.6, 3x Optical Zoom, 100x Digital Zoom, OIS) |
| Video Resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Rear Flashlight | Rear single LED flash |
| Video Shooting | Support for 4K 60fps (3840×2160) video recording |
| Capture Mode | HD Super Burst, AI Enhanced Portrait, AI Super Zoom, Stage Mode,Motion Sensing Capture, Smart Focus, Movie, Multi-video, AI photography, High RES, Time-lapse, Super Wide Angle, Aperture, Night, Super Macro, Portrait, Pro, Slow-MO, Panorama, Filter, Watermark, Capture smiles, Video, Timer, Scan Document, Story, Light Painting, HDR |
| Image Resolution | 16384 x 12288 pixels |
| Stabilization Mode | EIS+OIS |
| Front Camera | 50MP Front Camera(f/2.0) + 3D Depth Camera |
| Video Shooting | Support for 4K (3840×2160) video recording |
| Image Resolution | 8192 x 6144 pixels |
| Capture Mode | Portrait, Filter, Capture smiles, Mirror reflection, Timer, Gesture control, Watermark, Night |
| Video Resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Face Recognition | 3D face unlock |
| RAM Size (GB) | 12GB |
| Storage (GB) | 512GB |
| SIM Type | Dual SIM |
| Cellular Network | 5G(NR), 4G(LTE TDD/LTE FDD), 3G(WCDMA), 2G(GSM) |
| Wi-Fi | 802.11 a/b/g/n/ac/ax/be, 2x2 MIMO |
| Positioning | Support GPS / AGPS / GLONASS / BeiDou / Galileo |
| Bluetooth Version | Bluetooth 5.4 |
| NFC | Yes |
| USB Interface | Type-C, USB 3.2 GEN 1 |
| Earjack | USB Type-C |
| Operating System | MagicOS 9.0 (Based on Android 15) |
| Sensors | Fingerprint Sensor, Gravity Sensor, Compass, Ambient Light Sensor, Gyroscope, Proximity Sensor, Infrared Sensor |
| Battery Capacity | 5850 mAh Lithium polymer battery |
| Dimension (W x D x H) | 162.7 x 77.1 x 8.8 mm |
| Weight | 223 g |
| Warranty | One Year |
Additional Description
- Choosing a selection results in a full page refresh.