Sale
Free Delivery
Use code FREEDEL
Offers
Store pick up available
Best Seller
Selling out fast
Express
Same day delivery
Free Delivery
Use code FREEDEL
Offers
Store pick up available
Best Seller
Selling out fast
Express
Same day delivery
HONOR Pad X8a Kids Edition Tablet - 11" / 4GB / 128GB / Wi-Fi / Space Grey - Protective Cover with Pen (Included)
View more HONOR products
- SKU: HN-PADX8A-KID
- Availability: In Stock
KWD 49.500
KWD 44.900
-10%
×
4 payments KWD 11.225/mo
No interest. No fees.
How it works
- 1Choose your preferred installment provider (Tabby, Deema, or Taly) at checkout
- 2Enter your information and add your debit or credit card
- 3Depending on your plan, you may or may not make a down payment
- 4We'll send you a reminder when your next payment is due
Trusted by millions
Over 20 million shoppers discover products and pay their way with Tabby
Shop with confidence using secure payment options
Buyer protection is included with every purchase
⚠️ At the time of delivery/pickup, presenting a valid Civil ID is mandatory.
OFFERS
GET EXTRA DISCOUNT
Redeem your Ooredoo Nojoom points for extra discount.
GET EXTRA DISCOUNT
Redeem your stc qitaf points for extra discount.


HONOR Pad X8a Kids Edition Tablet - 11" / 4GB / 128GB / Wi-Fi / Space Grey - Protective Cover with Pen (Included)
KWD 49.500
KWD 44.900
Specifications
| Brand | HONOR |
| Model | HONOR Pad X8a Kids Edition Tablet |
| Connectivity | 802.11 a/b/g/n/ac, 2.4GHz and 5GHz |
| Color | Space Grey |
| Processor | Snapdragon 680 4G Mobile Platform |
| CPU | 4*Cortex-A73@2.4GHz + 4*Cortex-A53@1.9GHz, Octa-core |
| Memory | 4GB |
| Storage | 128GB |
| Display Size | 11-inch |
| Display Resolution | 1920 x 1200 Pixels |
| Display Type | TFT LCD (IPS) |
| Camera | 5MP camera Rear Camera, 5MP camera Front Camera |
| Battery Capacity | 8300 mAh |
| Operating System | MagicOS 8.0 (Android 14) |
| Dimensions | 256.91mm x 7.25mm x 168.46mm |
| Weight | 495g |
Additional Description
- Choosing a selection results in a full page refresh.