Sold out
Free Delivery
Use code FREEDEL
Offers
Store pick up available
Best Seller
Selling out fast
Free Delivery
Use code FREEDEL
Offers
Store pick up available
Best Seller
Selling out fast
HONOR X5 - 32GB / 2GB / 6.5" TFT LCD / Wi-Fi / 4G / Sunrise Orange - Mobile
View more HONOR products
- SKU: HX532GB-SORG
- Availability: Sold out
One Year Brand Warranty
KWD 23.200
KWD 17.900
-23%
OFFERS
GET EXTRA DISCOUNT
Redeem your Ooredoo Nojoom points for extra discount.
GET EXTRA DISCOUNT
Redeem your stc qitaf points for extra discount.
Estimated
By:
4 Apr - 6 Apr 2026
4 Apr - 6 Apr 2026


Specifications
| Brand | HONOR |
| Model | HONOR X5 |
| Color | Sunrise Orange |
| Processor Type | Octa-core |
| CPU Type | MediaTek Helio G25 |
| GPU | IMG GE8320 |
| Size (Main Display) | 6.5" Display |
| Resolution (Main Display) | 1600 x 720 |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| Rear Camera | 8 MP camera (f/2.0) |
| Image Resolution | Support up to 3264 x 2448 pixels |
| Video Shooting | Support 1080P video shooting |
| Video Resolution | Support up to 1080*1920 pixels |
| Zoom Mode | Up to 4x digital zoom |
| Rear Flashlight | Support |
| Capture Mode | Rear Camera : Timer |
| Front Camera - Resolution | 5 MP Camera (f/2.2 aperture) |
| Video Resolution | Support up to 1080*1920 pixels |
| Image Resolution | Support up to 2592*1944 pixels |
| Video Shooting | Support 1080P video shooting |
| Capture Mode | Front Camera: Timer |
| Face Recognition | Support 2D Face Recognition |
| RAM Size (GB) | 2GB |
| Storage (GB) | 32GB |
| SIM Type | Nano Card, Dual Sim |
| Network Standard | 4G LTE-FDD/LTE-TDD, 3G WCDMA, 2G GSM |
| Wi-Fi | Yes, 802.11 b/g/n |
| Wi-Fi Frequency | 2.4 GHz |
| USB Interface | Micro USB, USB 2.0 |
| Bluetooth Version | Bluetooth 5.1 |
| Earjack | 3.5mm |
| Operating System | Android 12 |
| Sensors | Gravity Sensor, Proximity Sensor, Ambient Light Sensor |
| Battery Capacity | 5000mAh |
| Battery Type | Lithium Polymer Battery |
| Dimension (W x D x H) | 75.57 x 8.92 x 8.164.04 mm |
| Weight | 193g |
| Warranty | One Year |
Additional Description





- Choosing a selection results in a full page refresh.