Free Delivery
Use code FREEDEL
Offers
Store pick up available
Best Seller
Selling out fast
Express
Same day delivery
Free Delivery
Use code FREEDEL
Offers
Store pick up available
Best Seller
Selling out fast
Express
Same day delivery
HONOR X6c - 6.61" TFT LCD / 6GB / 128GB / 4G / Midnight Black
View more HONOR products
- SKU: 5109BVFR
- Availability: In Stock
KWD 39.900
⚠️ At the time of delivery/pickup, presenting a valid Civil ID is mandatory.
OFFERS
GET EXTRA DISCOUNT
Redeem your Ooredoo Nojoom points for extra discount.
GET EXTRA DISCOUNT
Redeem your stc qitaf points for extra discount.


HONOR X6c - 6.61" TFT LCD / 6GB / 128GB / 4G / Midnight Black
KWD 39.900
Specifications
| Brand | HONOR |
| Model | HONOR X6c |
| CPU Type | Octa-core |
| Processor | Mediatek Helio G81 Ultra (12 nm) |
| GPU | Mali-G52 MC2 |
| RAM | 6GB |
| Storage | 128GB |
| Size (Main Display) | 6.61" TFT LCD Display |
| Resolution | 720 x 1604 |
| Rear Camera | 50MP Main Camera (F1.8)+Auxiliary lens |
| Zoom Mode | Up to 10x Digital zoom |
| Front Camera | 5MP (F2.2) |
| Face Recognition | Supported |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wi-Fi | Support 802.11 a/b/g/n/ac, 2.4 GHz and 5 GHz, WLAN Hotspot, Wi-Fi Direct |
| GPS | GPS, AGPS, GLONASS, BeiDou, Galileo |
| Bluetooth Version | BT5.1 |
| Operating System | Magic OS 9(Android 15) |
| Sensors | Gravity Sensor, Fingerprint Sensor, Ambient Light Sensor, Proximity Sensor |
| Battery Capacity | 5300mAh |
| Battery Type | Li-ion Polymer Battery |
| Charger | 35W |
| Dimension (W x D x H) | 75.6 mm x 8.39 mm x 163.95 mm |
| Weight | 199g |
Additional Description
- Choosing a selection results in a full page refresh.