Sold out
Free Delivery
Use code FREEDEL
Offers
Store pick up available
Best Seller
Selling out fast
Free Delivery
Use code FREEDEL
Offers
Store pick up available
Best Seller
Selling out fast
HONOR X8B - 512GB / 8GB / 6.7" / Wi-Fi / 4G / Titanium Silver - Mobile
View more HONOR products
- SKU: HR-X8B5128SLR
- Availability: Sold out
KWD 75.000
KWD 64.900
-14%
⚠️ At the time of delivery/pickup, presenting a valid Civil ID is mandatory.
OFFERS
GET EXTRA DISCOUNT
Redeem your Ooredoo Nojoom points for extra discount.
GET EXTRA DISCOUNT
Redeem your stc qitaf points for extra discount.


Specifications
| Brand | HONOR |
| Model | HONOR X8B |
| Color | Titanium Silver |
| Processor Type | Octa-core |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 680 |
| GPU | Adreno 610 |
| Size (Main Display) | 6.7" AMOLED Display |
| Resolution (Main Display) | 2412 x 1080 Pixels |
| Type | AMOLED |
| Aspect Ratio | 20.1:9 |
| Rear Camera - Resolution (Multiple) | 108MP Main Camera(f/1.75)+5MP Wide & Depth Camera Camera(f/2.2)+2MP Macro Camera(f/2.4 |
| Rear Camera Features | Rear Camera: Photo, Video, Portrait, Night, Aperture, PRO, Slow-Mo, Panorama, HDR, Time-lapse, Watermarks, Super Macro, Dual-View, HIGH-RES, Story, Scan Document, Capture smiles, etc. |
| Supports automatic focus | Up to 8x digital zoom |
| Rear Flashlight | Yes |
| Front Camera - Resolution | 50MP Camera (f/2.1) |
| Face Recognition | Support 2D Face Recognition |
| RAM Size (GB) | 8GB |
| Storage (GB) | 512GB |
| SIM Type | Nano Card |
| Wi-Fi |
802.11 a/b/g/n/ac |
| Wi-Fi Frequency | 2.4 GHz and 5 GHz |
| GPS | GPS/AGPS/GLONASS/BeiDou/Galileo |
| Bluetooth Version | Bluetooth 5.0 |
| Earjack | Type C |
| Operating System | MagicOS 7.2(Based on Android 13 |
| Sensors | Fingerprint side fingerprint), fingerprint unlock, Compass, Ambient Light Sensor, Proximity Sensor, Gravity Sensor |
| Battery Capacity | 4500mAh, (typical value) |
| Battery Type | Lithium Polymer Battery |
| Wired Charging | Support up to 11V/3.2A super charge |
| Dimension (W x D x H) | 74.55 x 6.78 x 161.05 mm |
| Weight | 166 g (including battery) |
Additional Description
- Choosing a selection results in a full page refresh.