Sold out
Free Delivery
Use code FREEDEL
Offers
Store pick up available
Best Seller
Selling out fast
Free Delivery
Use code FREEDEL
Offers
Store pick up available
Best Seller
Selling out fast
HP 15S-FQ5023NE - 15.6" HD / i7 / 16GB / 250GB (NVMe M.2 SSD) / DOS (Without OS) / Natural Silver / 1YW - Laptop
View more HP products
- SKU: 15SFQ5023-71251
- Availability: Sold out
One Year Brand Warranty
KWD 199.000
KWD 176.000
-12%
⚠️ At the time of delivery/pickup, presenting a valid Civil ID is mandatory.
OFFERS
GET EXTRA DISCOUNT
Redeem your Ooredoo Nojoom points for extra discount.
GET EXTRA DISCOUNT
Redeem your stc qitaf points for extra discount.


Specifications
| Brand | HP |
| Model | HP 15S-FQ5023NE |
| Processor Family | 12th Generation Intel® Core™ i7 Processor |
| Processor | Intel® Core™ i7-1255U P-Core 1.70GHz, E-Core 1.20GHz 12M Cache ((2 P-Cores + 8 E-Cores) 10-Cores, Up to P-Core 4.70GHz, E-Core 3.50GHz) Processor |
| Chipset | Intel® Integrated SoC |
| Memory | 16 GB DDR4 RAM |
| Internal Drive | 250GB (NVMe M.2 SSD) |
| Optical Drive | None |
| Display | 39.6 cm (15.6") Diagonal, HD (1366 x 768), Micro-Edge, Anti-Glare, 250 Nits, 45% NTSC |
| Operating System | DOS (Without OS). This is a DOS-based laptop. Requires separate purchase and installation of operating system software (like Windows 10 Pro). |
| Graphics | Integrated: Intel® Iris® Xe Graphics |
| Audio | Dual Speakers |
| Webcam | HP True Vision 720p HD Camera with Temporal Noise Reduction and Integrated Dual Array Digital Microphones |
| Network Interface | None |
| Wireless | Realtek RTL8821CE-M 802.11a/b/g/n/ac (1x1) Wi-Fi® and Bluetooth® 4.2 Wireless Card |
| Product Color | Natural Silver |
| Product Design | Paint Finish Cover and Base, Vertical Brushed In-Mould Roll Keyboard Frame |
| Ports | 1 USB Type-C® 5Gbps Signaling Rate; 2 USB Type-A 5Gbps Signaling Rate; 1 HDMI 1.4b; 1 Headphone/Microphone Combo; 1 AC Smart Pin |
| Expansion Slots | 1 Multi-Format SD Media Card Reader |
| Keyboard | Full-Size, Natural Silver Keyboard with Numeric Keypad |
| Pointing Device | HP Imagepad with Multi-Touch Gesture Support; Precision Touchpad Support |
| Security Management | Trusted Platform Module (Firmware TPM) support |
| Power Supply | 45 W Smart AC Power Adapter |
| Battery Type | 3-Cell, 41 Wh Li-ion |
| Dimensions (W x D x H) | 359 x 242 x 18 mm |
| Weight | 1.7 Kg |
| Remarks | This Product is Upgraded from Manufacturers Specification. |
| Warranty | One Year |
Additional Description
- Choosing a selection results in a full page refresh.