Sold out
Free Delivery
Use code FREEDEL
Offers
Store pick up available
Best Seller
Selling out fast
Free Delivery
Use code FREEDEL
Offers
Store pick up available
Best Seller
Selling out fast
HP 15S-FQ5210NE - 15.6" FHD / i3 / 4GB / 1TB (NVMe M.2 SSD) / DOS (Without OS) / 1YW / Natural silver - Laptop
View more HP products
- SKU: 15S-FQ5210NE-3411
- Availability: Sold out
One Year Brand Warranty
KWD 114.000
KWD 108.900
-5%
×
4 payments KWD 27.225/mo
No interest. No fees.
How it works
- 1Choose your preferred installment provider (Tabby, Deema, or Taly) at checkout
- 2Enter your information and add your debit or credit card
- 3Depending on your plan, you may or may not make a down payment
- 4We'll send you a reminder when your next payment is due
Trusted by millions
Over 20 million shoppers discover products and pay their way with Tabby
Shop with confidence using secure payment options
Buyer protection is included with every purchase
⚠️ At the time of delivery/pickup, presenting a valid Civil ID is mandatory.
OFFERS
GET EXTRA DISCOUNT
Redeem your Ooredoo Nojoom points for extra discount.
GET EXTRA DISCOUNT
Redeem your stc qitaf points for extra discount.
Estimated
By:
23 May - 24 May 2026
23 May - 24 May 2026


Specifications
| Brand | HP |
| Model | HP 15S-FQ5210NE |
| Processor | Intel® Core™ i3-1215U P-Core 1.20GHz, E-Core 0.90GHz 10M Cache ((2 P-Cores + 4 E-Cores) 6-Cores, Up to P-Core 4.40GHz, E-Core 3.30GHz) Processor |
| Chipset | Intel® Integrated SoC |
| Memory | 4GB DDR4 RAM |
| Internal Drive | 1TB (NVMe M.2 SSD) |
| Optical Drive | None |
| Display | 39.6 cm (15.6") Diagonal, FHD (1920 x 1080), Micro-Edge, Anti-Glare, 250 Nits, 45% NTSC |
| Operating System | DOS (Without OS). This is a DOS-based desktop. It requires the Separate Purchase and Installation of Operating System Software (like Windows® 11 Pro). |
| Graphics | Intel® UHD Graphics |
| Audio | Dual Speakers |
| Webcam | HP True Vision 720p HD Camera with Temporal Noise Reduction and Integrated Dual Array Digital Microphones |
| Network Interface | None |
| Wireless | Realtek RTL8821CE-M 802.11a/b/g/n/ac (1x1) Wi-Fi® and Bluetooth® 4.2 Wireless Card |
| Ports | 1x USB Type-C® 5Gbps Signaling Rate (Supports Data Transfer Only and does not Support Charging or External Monitors); 2x USB Type-A 5Gbps Signaling Rate; 1x AC Smart Pin; 1x HDMI 1.4b; 1x headphone/microphone combo |
| Keyboard | Full-Size, Natural Silver Keyboard with Numeric Keypad |
| Security Management | Trusted Platform Module (Firmware TPM) Support |
| Power Supply | 45 W Smart AC Power Adapter |
| Battery Type | 3-Cell, 41 Wh Li-ion |
| Dimensions (W x D x H) | 359 x 242 x 18 mm |
| Weight | 1.7 Kg |
| Remark | This Product is Upgraded from the Manufacturers Specification |
| Warranty | One Year |
Additional Description
- Choosing a selection results in a full page refresh.