Sold out
Free Delivery
Use code FREEDEL
Offers
Store pick up available
Best Seller
Selling out fast
Free Delivery
Use code FREEDEL
Offers
Store pick up available
Best Seller
Selling out fast
HP 255 G8 - 15.6" FHD / AMD Ryzen 5 / 8GB / 1TB (NVMe M.2 SSD) / Win 11 Pro / 1YW - Laptop
View more HP products
- SKU: 255G8-AR58101
- Availability: Sold out
One Year Brand Warranty
KWD 187.000
KWD 152.000
-19%
⚠️ At the time of delivery/pickup, presenting a valid Civil ID is mandatory.
OFFERS
GET EXTRA DISCOUNT
Redeem your Ooredoo Nojoom points for extra discount.
GET EXTRA DISCOUNT
Redeem your stc qitaf points for extra discount.
Estimated
By:
16 May - 17 May 2026
16 May - 17 May 2026


Specifications
| Brand | HP |
| Model | HP 255 G8 Notebook PC |
| Processor Family | AMD Ryzen™ 5 Processor |
| Processor | AMD Ryzen™ 5 5500U 2.10GHz 3MB L2/8MB L3 Cache (6-Cores, Up to 4.00GHz) Processor |
| Memory Installed | 8GB DDR4 RAM |
| Internal Drive | 1TB (NVMe M.2 SSD) |
| Display | 39.6 cm (15.6") Diagonal, FHD (1920 x 1080), IPS, Narrow Bezel, Anti-Glare, 250 nits, 45% NTSC |
| Operating System | Microsoft Windows 11 Professional (OEM) |
| Graphics Card | AMD Radeon™ Graphics |
| Audio | Stereo Speakers, Integrated Digital Microphone |
| Camera | 720p HD Camera |
| Network Interface | Integrated 10/100/1000 GbE LAN |
| Wireless | Realtek Wi-Fi® 6 (2x2) and Bluetooth® 5.2 Wireless Card (Supporting Gigabit Data Rate) |
| Ports | 1 SuperSpeed USB 3.2 Gen 1 Type-C® 5Gbps Signaling Rate; 2 SuperSpeed USB 3.2 Gen 1 Type-A 5Gbps Signaling Rate; 1 HDMI 1.4b; 1 RJ-45; 1 Stereo Headphone/Microphone Combo Jack; 1 AC Power |
| Expansion Slots | 1 Multi-Format Digital Media Reader (Supports SD, SDHC, SDXC) |
| Keyboard | Full-Size Keyboard with Numeric Keypad |
| Pointing Device | Touchpad with Multi-Touch Gesture Support; Precision Touchpad Support |
| Power Supply | HP Smart 65W EM External AC Power Adapter |
| Battery Type | HP Long Life 3-Cell, 41 Wh Li-ion |
| Dimensions (W x D x H) | 358 x 242 x 20 mm |
| Weight | 1.8 Kg |
| Remarks | This Product is Upgraded from Manufacturers Specification. |
| Warranty | One Year |
Additional Description
- Choosing a selection results in a full page refresh.