Sold out
Free Delivery
Use code FREEDEL
Offers
Store pick up available
Best Seller
Selling out fast
Free Delivery
Use code FREEDEL
Offers
Store pick up available
Best Seller
Selling out fast
HP 290 G4 MT - i5 / 8GB / 256GB (NVMe M.2 SSD) / Win 10 Pro / 1YW - Desktop PC
View more HP products
- SKU: 290G4-5825601
- Availability: Sold out
One Year Brand Warranty
Orders for this item will be processed after Eid holidays.
KWD 194.000
KWD 175.000
-10%
⚠️ At the time of delivery/pickup, presenting a valid Civil ID is mandatory.
OFFERS
GET EXTRA DISCOUNT
Redeem your Ooredoo Nojoom points for extra discount.
GET EXTRA DISCOUNT
Redeem your stc qitaf points for extra discount.


Specifications
| Brand | HP |
| Model | HP 290 G4 Microtower PC |
| Form Factor | Microtower |
| Processor Family | 10th Generation Intel® Core™ i5 Processor |
| Processor | Intel® Core™ i5-10400 2.90GHz 12M Cache (6-Cores, Up to 4.30GHz) Processor |
| Chipset | Intel® H470 |
| Memory, Standard | 8GB DDR4 |
| Memory Slots | 2 DIMM |
| Internal Drive | 256GB (NVMe M.2 SSD) |
| Internal Drive Bays | Two 3.5" (2.5") HDD |
| Optical Drive | HP 9.5 mm Slim DVD-Writer |
| Graphics | Intel® UHD Graphics 630 |
| Monitor | No |
| Operating System | Microsoft Windows 10 Professional (OEM) |
| Audio | Realtek ALC3601 Codec, Combo Microphone/Headphone Jack |
| Network Interface | LAN: Integrated 10/100/1000M GbE |
| Ports | Front: 1 Headphone/Microphone Combo, 4 SuperSpeed USB 5Gbps Signaling Rate, 2 SuperSpeed USB 10Gbps Signaling Rate / Rear: 2 USB 2.0, 1 VGA, 1 RJ-45, 1 HDMI, 1 Line In, 1 Line Out, 1 Power Connector |
| Keyboard | HP USB Wired Keyboard |
| Pointing Device | HP USB Wired Optical Mouse |
| Security Management | Integrated Accessories Cable Lock, Lock Slot, Trusted Platform Module (TPM) 2.0 |
| Power Supply | 180 W External AC Power Adapter |
| Operating Temperature Range | 0 to 40°C |
| Operating Humidity Range | 10 to 90% RH |
| Dimensions (W x D x H) | 155 x 303 x 337 mm |
| Weight | 4.7 Kg |
| Remarks | This Product is Upgraded from Manufacturers Specification. |
| Warranty | One Year |
Additional Description
- Choosing a selection results in a full page refresh.