Sold out
Free Delivery
Use code FREEDEL
Offers
Store pick up available
Best Seller
Selling out fast
Free Delivery
Use code FREEDEL
Offers
Store pick up available
Best Seller
Selling out fast
HP Color LaserJet Enterprise Flow MFP M577c - 38ppm / 1200dpi / A4 / USB / LAN / FAX / Color Laser - Printer
View more HP products
- SKU: B5L54A
- Availability: Sold out
One Year Brand Warranty
Orders for this item will be processed after Eid holidays.
KWD 875.000
KWD 730.000
-17%
⚠️ At the time of delivery/pickup, presenting a valid Civil ID is mandatory.
OFFERS
GET EXTRA DISCOUNT
Redeem your Ooredoo Nojoom points for extra discount.
GET EXTRA DISCOUNT
Redeem your stc qitaf points for extra discount.


Specifications
| Brand | HP |
| Model | HP Color LaserJet Enterprise Flow MFP M577c |
| Functions | Print, Copy, Scan, Fax |
| Multitasking Supported | Yes |
| Print Speed Black (A4, Normal) | Up to 38 ppm |
| Print Speed Color (A4, Normal) | Up to 38 ppm |
| First Page Out (A4, Ready) | Black: As Fast as 5.9 Sec / Color: As Fast as 6.9 Sec |
| Duty Cycle (Monthly, A4) | Up to 80,000 Pages |
| Recommended Monthly Page Volume | 2,000 to 7,500 |
| Print Technology | Laser |
| Print Quality Black (Best) | Up to 600 x 600 dpi (Normal), Up to 1200 x 1200 dpi (Fine Lines), HP ImageREt 3600, Pantone Calibrated |
| Print Quality Color (Best) | HP ImageREt 3600 |
| Print Languages | XPS, HP PCL 6; HP PCL 5c; HP Postscript Level 3 Emulation, Native PDF Printing (v 1.7) |
| Display | 20.3 cm (8") Color Touchscreen |
| Control Panel | 8.0" (20.3 cm) Color Touchscreen; Adjustable Angle Display with Gesturing; Illuminated Home Button (For Quick Return to the Home Menu) and Integrated Keyboard |
| Processor Speed | 1.2 GHz |
| Memory | 1.25 GB (Printer), 512 MB (Scanner) |
| Maximum Memory | 3.75 GB |
| Internal Storage | Standard, Embedded HP High-Performance Secure Hard Disk, Minimum 320 GB; AES 256 Hardware Encryption or Greater; Secure Erase Capabilities (Secure File Erase-Temporary Job Files, Secure Erase-Job Data, Secure ATA Erase-Disk) |
| Automatic Paper Sensor | Yes |
| Number of Print Cartridges | 4 (1 Each Black, Cyan, Magenta, Yellow) |
| Replacement Cartridges | HP 508A Black LaserJet Toner Cartridge (6000 ISO yield) CF360A; HP 508X Black LaserJet Toner Cartridge (12,500 ISO yield) CF360X; HP 508A Cyan LaserJet Toner Cartridge (5000 ISO yield) CF361A; HP 508X Cyan LaserJet Toner Cartridge (9500 ISO yield) CF361X; HP 508A Yellow LaserJet Toner Cartridge (5000 ISO yield) CF362A; HP 508X Yellow LaserJet Toner Cartridge (9500 ISO yield) CF362X; HP 508A Magenta LaserJet Toner Cartridge (5000 ISO yield) CF363A; HP 508X Magenta LaserJet Toner Cartridge (9500 ISO yield) CF363X |
| HP ePrint Capability | Yes |
| Mobile Printing Capability | HP ePrint; Apple AirPrint™; Mopria™-Certified; Google Cloud Print 2.0 |
| Mac Compatible | Yes |
| Connectivity | 2 Hi-Speed USB 2.0 Host; 1 Hi-Speed USB 2.0 Device; 1 Gigabit/Fast Ethernet 10/100/1000Base-TX Network; 1 Hardware Integration Pocket; 1 Fax |
| Minimum System Requirements | Windows 10 All 32-bit/64-bit Editions (Excluding RT OS for Tablets), Windows 8/8.1 All 32-bit/64-bit Editions (Excluding RT OS for Tablets), Windows 7 All 32-bit/64-bit Editions, Windows Vista All 32-bit Editions (Home Basic, Premium, Professional, etc.), CD-ROM/DVD Drive or Internet Connection, Dedicated USB or Network Connection or Wireless Connection, 200 MB Available Hard Disk Space, OS Compatible Hardware (for OS Hardware Requirements see http://www.microsoft.com) |
| Minimum System Requirements for Macintosh | Mac OS X 10.8 Mountain Lion, OS X 10.9 Mavericks, OS X 10.10 Yosemite, Internet, USB, 1 GB Available Hard Disk Space, OS Compatible Hardware (for OS Hardware Requirements see http://www.apple.com) |
| Paper Handling Input, Standard | 100-Sheet Multipurpose Tray, 550-Sheet Input Tray 2 |
| Paper Handling Output, Standard | 250-Sheet Output Bin, Convenience Stapler |
| Duplex Printing | Automatic (Standard) |
| Media Sizes Supported | Tray 1: A4, RA4, A5, B5 (JIS), B6 (JIS), 10 x 15 cm, A6, Envelopes (B5, C5 ISO, C6, DL ISO); Custom: 76 x 127 to 216 x 356 mm; Tray 2: A4, A5, B5 (JIS), B6 (JIS), 10 x 15 cm, A6; Custom: 102 x 148 to 216 x 297 mm |
| Media Sizes, Custom | Tray 1: 76 x 127 to 216 x 356 mm; Tray 2: 102 x 148 to 216 x 297 mm |
| Media Types | Paper (Plain, Light, Bond, Recycled, Mid-Weight, Heavy, Mid-Weight Glossy, Heavy Glossy, Extra Heavy, Extra Heavy Glossy, Cardstock, Card Glossy), Color Transparency, Labels, Letterhead, Envelope, Preprinted, Prepunched, Colored, Rough, Opaque Film, User-Defined |
| Media Weight, Supported | Tray 1: 60 to 220 g/m² (Plain Paper), 105 to 220 g/m² (Glossy Paper); Tray 2: 60 to 220 g/m² (Plain Paper), 105 to 220 g/m² (Glossy Paper) |
| Scanner Type | Flatbed, ADF (Two-Sided, Single-Pass) |
| Scan File Format | Digital Send: PDF, JPEG, TIFF, MTIFF, XPS, PDF/A, TEXT (OCR), Unicode TEXT (OCR), RTF (OCR), Searchable PDF (OCR), Searchable PDF/A (OCR), HTML (OCR), CSV (OCR); Scan to easy access USB: PDF, JPEG, TIFF, MTIFF, XPS, PDF/A, TEXT (OCR), Unicode TEXT (OCR), RTF (OCR), Searchable PDF (OCR), Searchable PDF/A (OCR), HTML (OCR), CSV (OCR); Print from easy access USB: PDF, PS, Print Ready Files (.prn, .pcl, .cht) |
| Scan Resolution | Up to 600 dpi |
| Bit Depth | 24-bit |
| Scan Size, Maximum | 216 x 356 mm |
| Scan Size (ADF), Maximum | 216 x 356 mm |
| Automatic Document Feeder Capacity | Standard, 100 Sheets |
| Digital Sending Standard Features | Scan to Email; Save-to-Network Folder; Save-to-USB drive; Send to Sharepoint; Send to FTP; Send to LAN Fax; Send to Internet Fax; OCR; Local Address Book; SMTP over SSL; Blank Page Removal; Edge Erase; Auto Colour Sense; Auto Crop To Content; Compact PDF; Auto Tonescale; Auto Orientation; Multi-Pick Detect; Auto Straighten; Auto Crop To Page |
| Scan Speed (Normal, A4) | Up to 45 ppm/64 ipm (Monochrome), Up to 45 ppm/58 ipm (Color) |
| Scan Technology | Image Sensor (CIS) |
| Scan Input Modes | Front Panel Applications: Copy, Email, Fax, Save to Network Folder, Save to USB, Save to Device Memory, Save to SharePoint, Open Extensibility Platform (OXP) Applications |
| Copy Speed (Black, Normal Quality, A4) | Up to 38 cpm |
| Copy Speed (Color, Normal Quality, A4) | Up to 38 cpm |
| Copy Resolution (Black Text) | Up to 600 x 600 dpi |
| Copy Resolution (Black Graphics) | Up to 600 x 600 dpi |
| Copy Resolution (Color Text and Graphics) | Up to 600 x 600 dpi |
| Copy Reduce / Enlarge Settings | 25 to 400% |
| Copies, Maximum | Up to 9,999 Copies |
| Copier Settings | Two-sided Copying; Scalability; Image Adjustments (Darkness, Contrast, Background Cleanup, Sharpness); N-up; N or Z-ordering; Content Orientation; Collation; Booklet; Job Build; Edge-to-Edge; Job Storage; ID Copy; Book Copy; A-to-B Copy (Different Media Sizes) |
| Faxing | Yes |
| Fax Transmission Speed | 3 Sec per Page |
| Fax Resolution Black (Best) | Up to 300 x 300 dpi (400 x 400 dpi for Received Faxes Only) |
| Fax Broadcast Locations | 210 |
| Fax Speed Dials, Maximum Number | Up to 1,000 numbers (Each with 210 Destinations) |
| Fax Auto Redial | Yes |
| Fax Delayed Sending | No |
| Junk Fax Barrier | Yes |
| Fax Polling | Yes (Poll to Receive Only) |
| Fax Remote Retrieval | No |
| Fax Forwarding | Yes |
| Fax PC Interface Supported | Yes |
| Power | Input voltage: 200 to 240 VAC, 50 Hz |
| Power Consumption | 592 Watts (Printing), 47.3 Watts (Ready), 3.48 Watts (Sleep), 0.08 Watts (Auto-Off/Manual On), 0.49 Watts (Auto-Off/Auto-On/Wake On LAN) |
| Operating Temperature Range | 15 to 30°C |
| Recommended Operating Humidity Range | 30 to 70% RH |
| Acoustic Power Emissions (Ready) | 4.7 B(A) |
| Acoustic Pressure Emissions Bystander (Active, Printing) | 51 dB(A) (Printing at 38 ppm) |
| Dimensions (W x D x H) | 482 x 504 x 583 mm |
| Weight | 38.6 Kg |
| Warranty | One Year |
Additional Description
- Choosing a selection results in a full page refresh.