Sold out
Free Delivery
Use code FREEDEL
Offers
Store pick up available
Best Seller
Selling out fast
Free Delivery
Use code FREEDEL
Offers
Store pick up available
Best Seller
Selling out fast
HP Elite Mini 800 G9 - i7-12700 / 16GB / 256GB (NVMe M.2 SSD) / Win 11 Pro / 1YW - Desktop
View more HP products
- SKU: 449Y9ES
- Availability: Sold out
One Year Brand Warranty
KWD 240.000
×
4 payments KWD 60.0/mo
No interest. No fees.
How it works
- 1Choose your preferred installment provider (Tabby, Deema, or Taly) at checkout
- 2Enter your information and add your debit or credit card
- 3Depending on your plan, you may or may not make a down payment
- 4We'll send you a reminder when your next payment is due
Trusted by millions
Over 20 million shoppers discover products and pay their way with Tabby
Shop with confidence using secure payment options
Buyer protection is included with every purchase
⚠️ At the time of delivery/pickup, presenting a valid Civil ID is mandatory.
OFFERS
GET EXTRA DISCOUNT
Redeem your Ooredoo Nojoom points for extra discount.
GET EXTRA DISCOUNT
Redeem your stc qitaf points for extra discount.


Specifications
| Brand | HP |
| Model | HP Elite Mini 800 G9 Desktop PC |
| Form Factor | Mini |
| Processor | Intel® Core™ i7-12700 P-Core 2.10GHz, E-Core 1.60GHz 25M Cache ((8 P-Cores + 4 E-Cores) 12-Cores, Up to P-Core 4.90GHz, E-Core 3.60GHz) |
| Memory Installed | 16GB |
| Storage | 256GB (NVMe M.2 SSD) |
| Operating System | Microsoft Windows® 11 Professional (Pre-Installed) |
| Graphics | Intel® UHD Graphics 770 |
| Ethernet | Integrated Intel® I219LM GbE LOM |
| I/O Ports | Front: 1 SuperSpeed USB Type-A 10Gbps Signaling Rate; 1 SuperSpeed USB Type-A 10Gbps Signaling Rate (Charging); 1 SuperSpeed USB Type-C® 20Gbps Signaling Rate; 1 Headset Connector / Rear: 3 SuperSpeed USB Type-A 10Gbps Signaling Rate; 2 DisplayPort™ 1.4; 1 HDMI2.1; 1 RJ-45; 1 Power Connector |
| Keyboard and Mouse | HP USB Keyboard and HP Wired Mouse |
| Power Supply | 90 W External Power Adapter, Up to 89% Efficiency |
| Dimensions (W x D x H) | 177 x 175 x 34 mm |
| Weight | 1.5 Kg |
| Warranty | Three Years |
Additional Description
- Choosing a selection results in a full page refresh.