Sold out
Free Delivery
Use code FREEDEL
Offers
Store pick up available
Best Seller
Selling out fast
Free Delivery
Use code FREEDEL
Offers
Store pick up available
Best Seller
Selling out fast
HP EliteBook 1040 G9 - 14.0" WUXGA / i7 / 64GB / 512GB (NVMe M.2 SSD) / LTE / Win 11 Pro / 1YW - Laptop
View more HP products
- SKU: 1040G9-7651L11
- Availability: Sold out
One Year Brand Warranty
KWD 596.000
KWD 496.000
-17%
⚠️ At the time of delivery/pickup, presenting a valid Civil ID is mandatory.
OFFERS
GET EXTRA DISCOUNT
Redeem your Ooredoo Nojoom points for extra discount.
GET EXTRA DISCOUNT
Redeem your stc qitaf points for extra discount.


Specifications
| Brand | HP |
| Model | HP EliteBook 1040 G9 Notebook PC |
| Processor Family | 12th Generation Intel® Core™ i7 Processor |
| Processor | Intel® Core™ i7-1255U P-Core 1.70GHz, E-Core 1.20GHz 12M Cache ((2 P-Cores + 8 E-Cores) 10-Cores, Up to P-Core 4.70GHz, E-Core 3.50GHz) Processor |
| Memory Installed | 64GB DDR5 RAM |
| Internal Drive | 512GB PCIe® NVMe™ SSD |
| Display | 35.6 cm (14.0") Diagonal, WUXGA (1920 x 1200), IPS, Anti-Glare, 400 nits, 100% sRGB |
| Operating System | Microsoft Windows 11 Professional (Pre-Installed) |
| Graphics Card | Intel® Iris® Xe Graphics |
| Audio | Audio by Bang & Olufsen, Dual Stereo Speakers, Dual Array World-Facing Microphones |
| Camera | 720p HD IR Privacy Camera |
| Wireless | Intel® Wi-Fi 6E AX211 (2x2) and Bluetooth® 5.3 Wireless Card (Supporting Gigabit Data Rate) |
| Mobile Broadband | Intel® XMM™ 7560 LTE Advanced Pro Cat 16 |
| Ports | 2 Thunderbolt™ 4 with USB4™ Type-C® 40Gbps Signaling Rate (USB Power Delivery, DisplayPort™ 1.4); 2 SuperSpeed USB Type-A 5Gbps Signaling Rate (1 Charging); 1 HDMI 2.0; 1 AC Power |
| Fingerprint Reader | Fingerprint Sensor |
| Keyboard | Arabic/English, HP Premium Keyboard – Spill-Resistant, Backlit Keyboard |
| Pointing Device | Clickpad with Multi-Touch Gesture Support |
| Power Supply | HP Smart 65 W USB Type-C™ Adapter |
| Battery Type | HP Long Life 3-Cell, 51 Wh Li-ion |
| Dimensions (W x D x H) | 316 x 224 x 20 mm |
| Weight | 1.2 Kg |
| Remark | This Product is Upgraded from Manufacturers Specification |
| Warranty | One Year |
Additional Description
- Choosing a selection results in a full page refresh.