Sold out
Free Delivery
Use code FREEDEL
Offers
Store pick up available
Best Seller
Selling out fast
Free Delivery
Use code FREEDEL
Offers
Store pick up available
Best Seller
Selling out fast
HP EliteBook 630 G11 - 13.3" WUXGA / Ultra 7 155U / 64GB / 512GB (NVMe M.2 SSD) / DOS (Without OS) / 1YW / Silver - Laptop
View more HP products
- SKU: 630G11-U76511
- Availability: Sold out
One Year Brand Warranty
KWD 317.000
KWD 285.000
-11%
⚠️ At the time of delivery/pickup, presenting a valid Civil ID is mandatory.
OFFERS
GET EXTRA DISCOUNT
Redeem your Ooredoo Nojoom points for extra discount.
GET EXTRA DISCOUNT
Redeem your stc qitaf points for extra discount.
Estimated
By:
23 May - 24 May 2026
23 May - 24 May 2026


Specifications
| Brand | HP |
| Model | HP EliteBook 630 G11 Notebook PC |
| Processor | Intel® Core™ Ultra 7 155U P-Core 1.70GHz, E-Core 1.20GHz 12M Cache ((2 P-Cores + 10 E-Cores) 10-Cores, Up to P-Core 4.80GHz, E-Core 3.80GHz) Processor |
| Memory Installed | 64GB DDR5 |
| Internal Drive | 512GB PCIe® NVMe™ SSD |
| Display | 13.3" Diagonal, WUXGA (1920 x 1200), IPS, Anti-Glare, 300 nits, 45% NTSC |
| Operating System | DOS (Without OS). This is a DOS-based laptop. Requires separate purchase and installation of operating system software (like Windows 10 Pro). |
| Graphics Card | Integrated Intel® Graphics |
| Audio | Audio by Poly Studio, Dual Stereo Speakers with Discrete Amplifiers, Integrated Dual Array Microphones |
| Camera | 1080p FHD Camera |
| Wireless | Intel® Wi-Fi 6E AX211 (2x2) and Bluetooth® 5.3 Wireless Card |
| Ports | 2x Thunderbolt™ 4 with USB Type-C® 40Gbps Signaling Rate (USB Power Delivery, DisplayPort™ 1.4); 2x USB Type-A 5Gbps Signaling Rate (1 Charging, 1 Power); 1x HDMI 2.1; 1x Stereo Headphone/Microphone Combo jack; 1x RJ-45 |
| Keyboard | HP Premium Keyboard – Spill-Resistant, Backlit Keyboard |
| Pointing Device | Clickpad with Multi-Touch Gesture Support, Taps Enabled as Default |
| Power Supply | 65 W USB Type-C™ Adapter |
| Battery Type | HP Long Life 3-Cell, 56 Wh Li-ion |
| Dimensions (W x D x H) | 303 x 215 x 17 mm |
| Weight | 1.31 Kg |
| Remark | This Product is Upgraded from Manufacturers Specification |
| Warranty | One Year |
Additional Description
- Choosing a selection results in a full page refresh.