Sold out
Free Delivery
Use code FREEDEL
Offers
Store pick up available
Best Seller
Selling out fast
Free Delivery
Use code FREEDEL
Offers
Store pick up available
Best Seller
Selling out fast
HP EliteBook 650 G9 - 15.6" FHD / i7 / 16GB / 512GB (NVMe M.2 SSD) / Win 11 Pro / 1YW - Laptop
View more HP products
- SKU: 650G9-715101
- Availability: Sold out
One Year Brand Warranty
KWD 308.000
KWD 268.000
-13%
OFFERS
GET EXTRA DISCOUNT
Redeem your Ooredoo Nojoom points for extra discount.
GET EXTRA DISCOUNT
Redeem your stc qitaf points for extra discount.


Specifications
| Brand | HP |
| Model | HP EliteBook 650 G9 Notebook PC |
| Processor Family | 12th Generation Intel® Core™ i7 Processor |
| Processor | Intel® Core™ i7-1255U P-Core 1.70GHz, E-Core 1.20GHz 12M Cache ((2 P-Cores + 8 E-Cores) 10-Cores, Up to P-Core 4.70GHz, E-Core 3.50GHz) Processor |
| Memory Installed | 16GB DDR4 RAM |
| Internal Drive | 512GB PCIe® NVMe™ SSD |
| Display | 39.6 cm (15.6") Diagonal, FHD (1920 x 1080), IPS, Narrow Bezel, Anti-Glare, 250 nits, 45% NTSC |
| Operating System | Microsoft Windows 11 Professional (OEM) |
| Graphics Card | Intel® Iris® Xe Graphics |
| Audio | Dual Stereo Speakers, Dual Array Microphones |
| Camera | 720p HD Privacy Camera |
| Wireless | Intel® Wi-Fi 6E AX211 (2x2) and Bluetooth® 5.3 Wireless Card (Supporting Gigabit Data Rate) |
| Wireless Technology | Near Field Communication (NFC) Module |
| Ports | 1 Thunderbolt™ 4 with USB4™ Type-C® 40Gbps Signaling Rate (USB Power Delivery, DisplayPort™ 1.4); 3 SuperSpeed USB Type-A 5Gbps Signaling Rate (1 Charging); 1 HDMI 2.1; 1 RJ-45; 1 Headphone/Microphone Combo; 1 AC Power |
| Fingerprint Reader | Fingerprint Sensor |
| Keyboard | Arabic/English, HP Premium Keyboard – Spill-Resistant Keyboard with Numeric Keypad |
| Pointing Device | Clickpad with Multi-Touch Gesture Support |
| Power Supply | HP Smart 65 W External AC Power Adapter |
| Battery Type | HP Long Life 3-Cell, 51 Wh Li-ion |
| Dimensions (W x D x H) | 360 x 234 x 20 mm |
| Weight | 1.74 Kg |
| Remarks | This Product is Upgraded from Manufacturers Specification. |
| Warranty | One Year |
Additional Description
- Choosing a selection results in a full page refresh.