Sold out
Free Delivery
Use code FREEDEL
Offers
Store pick up available
Best Seller
Selling out fast
Free Delivery
Use code FREEDEL
Offers
Store pick up available
Best Seller
Selling out fast
HP LaserJet Pro MFP M227fdw - 28ppm / 1200dpi / A4 / USB / LAN / Wi-Fi / FAX / Mono Laser - Printer
View more HP products
- SKU: G3Q75A
- Availability: Sold out
KWD 99.000
â ï¸ At the time of delivery/pickup, presenting a valid Civil ID is mandatory.
OFFERS
GET EXTRA DISCOUNT
Redeem your Ooredoo Nojoom points for extra discount.
GET EXTRA DISCOUNT
Redeem your stc qitaf points for extra discount.


Specifications
| Brand | HP |
| Model | HP LaserJet Pro MFP M227fdw |
| Functions | Print, Copy, Scan, Fax |
| Multitasking Supported | Yes |
| Print Speed Black | Normal: Up to 28 ppm |
| First Page Out (Ready) | Black: As fast as 6.8 sec |
| Duty Cycle (Monthly, A4) | Up to 30,000 pages |
| Recommended Monthly Page Volume | 250 to 2500 |
| Print Technology | Laser |
| Print Quality Black (Best) | Up to 1200 x 1200 dpi |
| Resolution Technology | HP FastRes 1200, HP ProRes 1200 |
| Print Languages | PCL5c; PCL6; PS; PCLmS; PDF; URF; PWG |
| Display | 2.7-in touch screen, LCD (color graphics) |
| Processor Speed | 800 MHz |
| Automatic Paper Sensor | No |
| HP ePrint Capability | Yes |
| Mobile Printing Capability | HP ePrint, AirPrint 1.5 with media presence sensor, Google Cloud Print⢠2.0, NFC touch-to-print enabled |
| Wireless Capability | Built-in Wi-Fi 802.11b/g/n |
| Connectivity, Standard | 1 Hi-Speed USB 2.0, 1 Hi-Speed USB 2.0 (host), 1 Ethernet 10/100Base-TX, 1 phone line (in), 1 phone line (out), Wireless, NFC |
| Network Ready | Standard (built-in Ethernet, Wi-Fi 802.11b/g/n) |
| Minimum System Requirements | Windows 10, 8.1, 8, 7: 32-bit or 64-bit, 2 GB available hard disk space, CD-ROM/DVD drive or Internet connection, USB port, Internet Explorer. Windows Vista: (32-bit only), 2 GB available hard disk space, CD-ROM/DVD drive or Internet connection, USB port, Internet Explorer 8. Windows XP SP3 or higher (32-bit only): any Intel Pentium II, Celeron or 233 MHz compatible processor, 850 MB available hard disk space, CD-ROM/DVD drive or Internet connection, USB port, Internet Explorer 8, Apple OS X Sierra (v10.12), OS X El Capitan (v10.11), OS X Yosemite (v10.10), 1 GB HD, Internet required, USB |
| Compatible Operating Systems | Windows 10, 8.1, 8, 7: 32-bit or 64-bit, 2 GB available hard disk space, CD-ROM/DVD drive or Internet connection, USB port, Internet Explorer. Windows Vista: (32-bit only), 2 GB available hard disk space, CD-ROM/DVD drive or Internet connection, USB port, Internet Explorer 8. Windows XP SP3 or higher (32-bit only): any Intel Pentium II, Celeron or 233 MHz compatible processor, 850 MB available hard disk space, CD-ROM/DVD drive or Internet connection, USB port, Internet Explorer 8 Apple OS X Sierra(v10.12), OS X El Capitan (v10.11), OS X Yosemite (v10.10), 1 GB HD, Internet required, USB, Linux, Unix |
| Memory, Standard | 256 MB |
| Memory, Maximum | 256 MB |
| Paper Handling Input, Standard | 250-sheet input tray, 10-sheet priority tray |
| Paper Handling Output, Standard | 150-sheet output tray |
| Maximum Output Capacity (Sheets) | Up to 150 sheets |
| Duplex Printing | Automatic (standard) |
| Media Sizes Supported | A4, A5, A6, B5 (JIS) |
| Media Sizes, Custom | 76 x 127 to 216 x 356 mm |
| Media Types | Paper (laser, plain, photo, rough, vellum), envelopes, labels, cardstock, postcards |
| Media Weights, Supported | 60 to 163 g/m² |
| Media Weights, Supported ADF | 70 to 90 g/m² |
| Scanner Type | ADF, Flatbed |
| Scan File Format | JPG, RAW (BMP), PNG, TIFF, PDF |
| Scan Resolution, Optical | Up to 300 dpi (colour and monochrome, ADF); Up to 600 dpi (colour, flatbed); Up to 1200 dpi (monochrome, flatbed) |
| Scan Size (Flatbed), Maximum | 215.9 x 297 mm |
| Scan Size (ADF), Maximum | 215.9 x 355.6 mm |
| Scan Size (ADF), Minimum | 148.5 x 210 mm |
| Scan Speed (Normal, A4) | Up to 15 ppm |
| Duplex ADF Scanning | No |
| Automatic Document Feeder Capacity | 35 sheets |
| Digital Sending Standard Features | Scan to email, Scan to network folder |
| File Formats, Supported | PDF, JPG |
| Scan Input Modes | Front control panel, scanning via HP LaserJet Software Scan or TWAIN-compliant or WIA-compliant software |
| Copy Speed (Normal) | Black: Up to 28 cpm |
| Copy Resolution (Black Text) | 600 x 600 dpi |
| Copy Reduce / Enlarge Settings | 25 to 400% |
| Copies, Maximum | Up to 99 copies |
| Faxing | Yes |
| Fax Memory | Up to 1,000 pages |
| Fax Resolution | Up to 300 x 300 dpi (halftone enabled) |
| Speed Dials, Maximum Number | Up to 120 numbers (119 group dials) |
| Broadcast Locations | 119 locations |
| Power | 110-volt input voltage: 110 to 127 VAC (+/- 10%), 60 Hz/50 Hz, 5.9 A, 220-volt input voltage: 220 to 240 VAC (+/- 10%), 60 Hz/50 Hz, 3.3A |
| Power Consumption | 475 watts (active printing), 4.5 watts (ready), 1.0 watts (sleep), 0.1 watts (Auto Off/Wake on USB, enabled at shipment), 0.05 watts (Auto-off/Manual-on), 0.05 watts (Manual Off) |
| Energy Efficiency | ENERGY STAR certified, Blue Angel, EPEAT Silver |
| Operating Temperature Range | 15 to 32.5°C |
| Operating Humidity Range | 30 to 70% RH |
| Acoustic Power Emissions (Ready) | 2.8 B(A) |
| Acoustic Pressure Emissions Bystander (Active, Printing) | 52 dB(A) |
| Replacement Cartridges | HP 30A Original Black LaserJet Toner Cartridge CF230A (1,600 pages), HP 30X Original Black LaserJet Toner Cartridge CF230X (3,500 pages), HP 32A Original LaserJet Imaging Drum CF232A (23,000 pages) |
| Dimensions (W x D x H) | 403 x 407.4 x 311.5 mm |
| Weight | 9.4 kg |
| Warranty | One Year |
Additional Description
- Choosing a selection results in a full page refresh.