Sale
Free Delivery
Use code FREEDEL
Offers
Store pick up available
Best Seller
Selling out fast
Free Delivery
Use code FREEDEL
Offers
Store pick up available
Best Seller
Selling out fast
Lenovo IdeaPad Pro 5 Gen 10 AI PC - 16" 2.8K OLED / Ultra 9 285H / 32GB / 1TB (NVMe M.2 SSD) / RTX 5050 8GB GDDR7 / Win 11 Home / 1YW / Arabic/English / Luna Grey - Laptop
View more Lenovo products
- SKU: 83JM0033AX
- Availability: In Stock
One Year Brand Warranty
KWD 629.000
KWD 579.900
-8%
×
4 payments KWD 144.975/mo
No interest. No fees.
How it works
- 1Choose your preferred installment provider (Tabby, Deema, or Taly) at checkout
- 2Enter your information and add your debit or credit card
- 3Depending on your plan, you may or may not make a down payment
- 4We'll send you a reminder when your next payment is due
Trusted by millions
Over 20 million shoppers discover products and pay their way with Tabby
Shop with confidence using secure payment options
Buyer protection is included with every purchase
⚠️ At the time of delivery/pickup, presenting a valid Civil ID is mandatory.
OFFERS
GET EXTRA DISCOUNT
Redeem your Ooredoo Nojoom points for extra discount.
GET EXTRA DISCOUNT
Redeem your stc qitaf points for extra discount.


Lenovo IdeaPad Pro 5 Gen 10 AI PC - 16" 2.8K OLED / Ultra 9 285H / 32GB / 1TB (NVMe M.2 SSD) / RTX 5050 8GB GDDR7 / Win 11 Home / 1YW / Arabic/English / Luna Grey - Laptop
KWD 629.000
KWD 579.900
Specifications
| Brand | Lenovo |
| Model | Lenovo IdeaPad Pro 5 Gen 10 AI PC |
| Processor | Intel Core Ultra 9 285H, 16C (6P + 8E + 2LPE) / 16T, Max Turbo up to 5.4GHz, 24MB Intel Smart Cache |
| AI PC Category |
AI PC
|
| NPU |
Integrated Intel AI Boost, up to 13 TOPS
|
| Memory Installed | 32GB Soldered LPDDR5x-8400 |
| Storage | 1TB SSD M.2 2242 PCIe® 4.0x4 NVMe® |
| Optical Drive | None |
| Display | 16" 2.8K (2880x1800) OLED 500nits (typical) / 1100nits (peak) Glossy, 100% DCI-P3, 120Hz VRR, DisplayHDR True Black 1000 |
| Operating System | Microsoft Windows® 11 Home (Pre-Installed) |
| Graphics | NVIDIA GeForce RTX 5050 8GB GDDR7 |
| Audio | High Definition (HD) Audio, Stereo speakers, 2W x2, optimized with Dolby Atmos® |
| Webcam | FHD 1080p + IR with Privacy Shutter, ToF Sensor |
| Ethernet | No Onboard Ethernet |
| Wireless | Wi-Fi 6, 802.11ax 2x2 + BT5.2 |
| Ports | 1x USB-A (USB 5Gbps / USB 3.2 Gen 1), 1x USB-A (USB 5Gbps / USB 3.2 Gen 1), Always On, 2x USB-C (Thunderbolt 4 / USB4 40Gbps), with USB PD 65-100W and DisplayPort 2.1, 1x HDMI 2.1, up to 8K/60Hz, 1x Headphone / microphone combo jack (3.5mm), 1x SD card reader |
| Keyboard | Arabic/English, 6-Row, Multimedia Fn Keys, numeric keypad, Copilot key LED Backlight |
| Touchpad | Buttonless Glass Surface Multi-touch touchpad, supports Precision TouchPad (PTP) |
| Security Chip | Firmware TPM 2.0 Enabled |
| Power Adapter | 170W Slim Tip (3-pin) |
| Battery | 84Wh Rechargeable Li-ion Battery |
| Dimensions (W x D x H) | 356.8 x 251 x 15.95 mm |
| Weight | 1.8 kg |
| Warranty | One Year |
Additional Description
- Choosing a selection results in a full page refresh.