Sale
Free Delivery
Use code FREEDEL
Offers
Store pick up available
Best Seller
Selling out fast
Free Delivery
Use code FREEDEL
Offers
Store pick up available
Best Seller
Selling out fast
Lenovo IdeaPad Slim 3 Gen 10 - 15.3" WUXGA / Core 7 240H / 16GB / 1TB (NVMe M.2 SSD) / Win 11 Home / 1YW / Eng/Arb / Luna Grey / Lenovo E310 Earbuds (White) - Laptop
View more Lenovo products
- SKU: 83K40047AX
- Availability: In Stock
One Year Brand Warranty
KWD 260.000
KWD 209.000
-20%
×
4 payments KWD 52.25/mo
No interest. No fees.
How it works
- 1Choose your preferred installment provider (Tabby, Deema, or Taly) at checkout
- 2Enter your information and add your debit or credit card
- 3Depending on your plan, you may or may not make a down payment
- 4We'll send you a reminder when your next payment is due
Trusted by millions
Over 20 million shoppers discover products and pay their way with Tabby
Shop with confidence using secure payment options
Buyer protection is included with every purchase
⚠️ At the time of delivery/pickup, presenting a valid Civil ID is mandatory.
OFFERS
GET EXTRA DISCOUNT
Redeem your Ooredoo Nojoom points for extra discount.
GET EXTRA DISCOUNT
Redeem your stc qitaf points for extra discount.


Lenovo IdeaPad Slim 3 Gen 10 - 15.3" WUXGA / Core 7 240H / 16GB / 1TB (NVMe M.2 SSD) / Win 11 Home / 1YW / Eng/Arb / Luna Grey / Lenovo E310 Earbuds (White) - Laptop
KWD 260.000
KWD 209.000
Specifications
| Brand | Lenovo |
| Model | Lenovo IdeaPad Slim 3 Gen 10 |
| Processor | Intel® Core 7 240H P-Core 2.50GHz, E-Core 1.80GHz 24M Cache ((6 P-Cores + 4 E-Cores) 10-Cores, Up to P-Core 5.20GHz, E-Core 4.00GHz) Processor |
| Memory Installed | 8GB Soldered DDR5-4800 + 8GB SODIMM DDR5-4800 |
| Storage | 1TB SSD M.2 2242 PCIe 4.0x4 NVMe |
| Optical Drive | None |
| Display | 15.3" WUXGA (1920x1200) IPS 300nits Anti-glare, 45% NTSC, 60Hz |
| Multi-Touch | None |
| Operating System | Microsoft Windows® 11 Home (Pre-Installed) |
| Graphics Card | Integrated Intel Graphics |
| Audio | High Definition (HD) Audio, Stereo speakers, 2W x2, optimized with Dolby Audio, 2x, Array |
| Camera | HD 720p with Privacy Shutter |
| Ethernet | No Onboard Ethernet |
| Wireless | Wi-Fi® 6, 802.11ax 2x2 + BT5.2 |
| Ports | 2x USB-A (USB 5Gbps / USB 3.2 Gen 1), 1x USB-C® (USB 5Gbps / USB 3.2 Gen 1), with USB PD 3.0 and DisplayPort™ 1.2, 1x HDMI® 1.4, 1x Headphone / microphone combo jack (3.5mm), 1x SD card reader, 1x Power connector |
| Keyboard | English/Arabic, 6-Row, Multimedia Fn Keys, Numeric Keypad, backlit |
| Touchpad | Buttonless Mylar® Surface Multi-Touch Touchpad, Supports Precision TouchPad (PTP) |
| Bundled Accessories |
Lenovo® E310 True Wireless Stereo Earbuds (White)
|
| Security | Firmware TPM 2.0 Enabled |
| Power Adapter | 65W Round Tip (3-pin) |
| Battery | Integrated Li-Polymer 50Wh Battery |
| Dimensions (W x D x H) | 343.4 x 239.5 x 16.9-17.9 mm |
| Weight | 1.7 Kg |
| Warranty | One Year |
Additional Description
- Choosing a selection results in a full page refresh.