Sold out
Free Delivery
Use code FREEDEL
Offers
Store pick up available
Best Seller
Selling out fast
Free Delivery
Use code FREEDEL
Offers
Store pick up available
Best Seller
Selling out fast
Lenovo IdeaPad Slim 3 Gen 8 - 15.6" FHD / AMD Ryzen 5 / 8GB / 512GB (NVMe M.2 SSD) / Win 11 Home / 1YW / Arabic/English / Arctic Grey - Laptop
View more Lenovo products
- SKU: 82XQ00CGAX
- Availability: Sold out
One Year Brand Warranty
KWD 176.590
KWD 154.900
-13%
⚠️ At the time of delivery/pickup, presenting a valid Civil ID is mandatory.
OFFERS
GET EXTRA DISCOUNT
Redeem your Ooredoo Nojoom points for extra discount.
GET EXTRA DISCOUNT
Redeem your stc qitaf points for extra discount.


Specifications
| Brand | Lenovo |
| Model | Lenovo IdeaPad Slim 3 Gen 8 |
| Processor | AMD Ryzen™ 5 7520U 2.80GHz 2MB L2/4MB L3 Cache (4-Cores, Up to 4.30GHz) Processor |
| Graphics | Integrated AMD Radeon™ 610M Graphics |
| Chipset | AMD SoC Platform |
| Memory | 8GB Soldered LPDDR5-5500 |
| Storage | 512GB SSD M.2 2242 PCIe® 4.0x4 NVMe® |
| Optical | None |
| Display | 15.6" FHD (1920x1080) IPS 300nits Anti-glare Display |
| Touchscreen | None |
| Operating System | Microsoft Windows® 11 Home (Pre-Installed) |
| Audio | High Definition (HD) Audio, User-facing stereo speakers, 1.5W x2, optimized with Dolby Audio™ |
| Camera | FHD 1080p with Privacy Shutter |
| Ethernet | No Onboard Ethernet |
| Wireless | Wi-Fi® 6, 802.11ax 2x2 + BT5.2 |
| Ports | 2x USB 3.2 Gen 1, 1x USB-C® 3.2 Gen 1 (support data transfer, Power Delivery and DisplayPort™ 1.2), 1x HDMI® 1.4, 1x headphone/microphone combo jack (3.5mm), 1x Card reader, 1x Power connector |
| Keyboard | English/Arabic, 6-Row, Multimedia Fn keys, Numeric Keypad, Non-backlight |
| Touchpad | Buttonless Mylar® Surface Multi-Touch Touchpad, Supports Precision TouchPad (PTP) |
| Security Chip | Firmware TPM 2.0 Enabled |
| Fingerprint Reader | Touch Style, Integrated in Power Button |
| Battery | 47Wh |
| Power Adapter | 65W round tip (3-pin) |
| Dimensions (W x D x H) | 359.3 x 235 x 17.9 mm |
| Weight | 1.62 Kg |
| Warranty | One Year |
Additional Description
- Choosing a selection results in a full page refresh.