Sold out
Free Delivery
Use code FREEDEL
Offers
Store pick up available
Best Seller
Selling out fast
Free Delivery
Use code FREEDEL
Offers
Store pick up available
Best Seller
Selling out fast
Lenovo Legion - 16" WQXGA / RTX 5080 16GB VGA / Ultra 9 / 64GB / 2TB (NVMe M.2 SSD) / Eclipse Black
View more Lenovo products
- SKU: LLP7G10-U9621601
- Availability: Sold out
One Year Brand Warranty
OFFERS
GET EXTRA DISCOUNT
Redeem your Ooredoo Nojoom points for extra discount.
GET EXTRA DISCOUNT
Redeem your stc qitaf points for extra discount.


Specifications
| Brand | Lenovo |
| Model | Lenovo Legion Pro 7 Gen 10 Gaming PC |
| AI PC Category |
AI-Powered Gaming PC
|
| Processor | Intel® Core Ultra 9 275HX P-Core 2.70GHz, E-Core 2.10GHz 36M Cache ((8 P-Cores + 16 E-Cores) 24-Cores, Up to P-Core 5.40GHz, E-Core 4.60GHz) Processor |
| NPU |
Integrated Intel® AI Boost, up to 13 TOPS
|
| Chipset | Intel® HM870 Chipset |
| Memory Installed | 2x 32GB CSODIMM DDR5-6400 |
| Storage | 2x 1TB SSD M.2 2280 PCIe 4.0x4 NVMe |
| Display | 16" WQXGA (2560x1600) OLED 500nits Glossy, 100% DCI-P3, 240Hz, DisplayHDR™ True Black 1000, Dolby Vision®, G-SYNC®, Low Blue Light, High Gaming Performance, Flicker Free |
| Touchscreen | Non-Touch |
| Operating System | Microsoft Windows® 11 Professional (OEM) |
| Graphics Card | NVIDIA GeForce RTX 5080 16GB GDDR7, Boost Clock 2287MHz, TGP 175W, 1334 AI TOPS |
| Audio | High Definition (HD) Audio, Realtek® ALC3306 codec, 4 stereo speakers, 2W x2 (woofers), 2W x2 (tweeters), optimized with Nahimic Audio, Smart Amplifier (AMP) |
| Webcam | 5.0MP with E-shutter |
| Ethernet | 2.5GbE (RJ-45) |
| Wireless | Wi-Fi® 7, 802.11be 2x2 + BT5.4 |
| Special Features | AI Chip: LA3 |
| Ports | 2x USB-A (USB 5Gbps / USB 3.2 Gen 1), 1x USB-A (USB 10Gbps / USB 3.2 Gen 2), Always On, 1x USB-C® (USB 10Gbps / USB 3.2 Gen 2), with USB PD 65-100W and DisplayPort™ 2.1, 1x Thunderbolt™ 4 / USB4® 40Gbps (support data transfer and DisplayPort™ 2.1), 1x HDMI® 2.1, up to 8K/60Hz, 1x Headphone / microphone combo jack (3.5mm), 1x Ethernet (2.5GbE RJ-45), 1x Power connector, |
| Keyboard | Arabic/English, 6-row, Multimedia Fn keys, Numeric Keypad, Copilot key, black keycaps, Per-key RGB backlight |
| Touchpad | Buttonless Mylar® Surface Multi-Touch Touchpad |
| Bundled Accessories | 4 Switchable Keycaps |
| Security Chip | Firmware TPM 2.0 Enabled |
| Power Adapter | 400W Slim Tip (3-pin) AC Adapter, 100-240V, 50-60Hz |
| Battery | 99.9Wh Rechargeable Li-ion Battery, Supports Super Rapid Charge |
| Dimensions (W x D x H) | 364.38 x 275.94 x 21.9-26.65 mm |
| Weight | 2.57 kg |
| Remark | This Product is Upgraded from the Manufacturers Specification |
| Warranty | One Years |
Additional Description
- Choosing a selection results in a full page refresh.