Sold out
Free Delivery
Use code FREEDEL
Offers
Store pick up available
Best Seller
Selling out fast
Free Delivery
Use code FREEDEL
Offers
Store pick up available
Best Seller
Selling out fast
Lenovo Legion 5 - 15.6" FHD / AMD Ryzen 7 / 16GB / 1TB (NVMe M.2 SSD) / 4GB VGA RTX 3050 Ti / Win 11 Home / 1YW / Arabic/English - Laptop
View more Lenovo products
- SKU: LL5A-A1141
- Availability: Sold out
One Year Brand Warranty
Orders for this item will be processed after Eid holidays.
KWD 347.200
KWD 309.000
-12%
⚠️ At the time of delivery/pickup, presenting a valid Civil ID is mandatory.
OFFERS
GET EXTRA DISCOUNT
Redeem your Ooredoo Nojoom points for extra discount.
GET EXTRA DISCOUNT
Redeem your stc qitaf points for extra discount.


Specifications
| Brand | Lenovo |
| Model | Lenovo Legion 5 |
| Processor | AMD Ryzen™ 7 5800H 3.20GHz 4MB L2/16MB L3 Cache (8-Cores, Up to 4.40GHz) Processor |
| Chipset | AMD SoC Platform |
| Memory Installed | 16 GB SO-DIMM DDR4 |
| Storage | 1TB (NVMe M.2 SSD) |
| Optical Drive | None |
| Display | 15.6" FHD (1920 x 1080), IPS, 300 nits Brightness, Anti-Glare Surface, 16:9 Aspect Ratio, 1000:1 Contrast Ratio, 100% sRGB Color Gamut, 170° Viewing Angle, Refresh Rate 165Hz, Dolby® Vision™, AMD FreeSync™, NVIDIA G-SYNC®, DC Dimmer |
| Multi-Touch | None |
| Operating System | Microsoft Windows 11 Home (Pre-Installed) |
| Graphics Card | NVIDIA® GeForce® RTX™ 3050 Ti 4GB GDDR6 Graphics Card |
| Audio | High Definition (HD) Audio, Realtek® ALC3306 Codec, Stereo Speakers, 2W x2, Nahimic Audio, Dual-Microphone Array, |
| Webcam | HD 720p, with E-Shutter, Fixed Focus |
| Ethernet | 100/1000M (RJ-45) Gigabit Ethernet Connection |
| Wireless | 802.11ac 2x2 Wi-Fi® + Bluetooth® 5.1 |
| Color | Phantom Blue (Top), Shadow Black (Bottom) |
| Ports | 3x USB 3.2 Gen 1, 1x USB 3.2 Gen 1 (Always On), 1x USB-C 3.2 Gen 2 (Support Data Transfer and DisplayPort™ 1.4), 1x USB-C 3.2 Gen 2 (Support Data Transfer, Power Delivery and DisplayPort™ 1.4), 1x HDMI 2.1, 1x Ethernet (RJ-45), 1x Headphone/Microphone Combo Jack (3.5mm), 1x Power Connector |
| Keyboard | Arabic/English, 6-row, Multimedia Fn keys, Numeric Keypad, Black Keycap, 4-Zone RGB Backlight |
| Touchpad | Buttonless Mylar® Surface Multi-Touch Touchpad |
| Security Chip | Firmware TPM 2.0 Integrated into SoC |
| Power Adapter | 230W Slim Tip (3-pin) AC Adapter, 100-240V, 50-60Hz |
| Battery | Integrated Li-Polymer 60Wh Battery |
| Dimensions (W x D x H) | 363 x 261 x 26 mm |
| Weight | 2.4 Kg |
| Remarks | This Product is Upgraded from Manufacturers Specification. |
| Warranty | One Year |
Additional Description
- Choosing a selection results in a full page refresh.