Sold out
Free Delivery
Use code FREEDEL
Offers
Store pick up available
Best Seller
Selling out fast
Free Delivery
Use code FREEDEL
Offers
Store pick up available
Best Seller
Selling out fast
Lenovo Legion 5 - 15.6" FHD / i7 / 64GB / 1TB (NVMe M.2 SSD) / 6GB VGA / Win 10 Pro / 1YW - Laptop
View more Lenovo products
- SKU: LL5-761601
- Availability: Sold out
One Year Brand Warranty
Orders for this item will be processed after Eid holidays.
KWD 547.000
⚠️ At the time of delivery/pickup, presenting a valid Civil ID is mandatory.
OFFERS
GET EXTRA DISCOUNT
Redeem your Ooredoo Nojoom points for extra discount.
GET EXTRA DISCOUNT
Redeem your stc qitaf points for extra discount.


Specifications
| Brand | Lenovo |
| Model | Lenovo Legion 5 |
| Processor | Intel® Core™ i7-11800H 2.30GHz 24M Cache (8-Cores, Up to 4.60GHz) Processor |
| Chipset | Intel® HM570 |
| Memory Installed | 64GB SO-DIMM DDR4-3200 |
| Storage | 1TB SSD M.2 2280 PCIe 4.0x4 NVMe |
| Optical Drive | None |
| Display | 15.6" FHD (1920x1080), IPS, 300nits, Anti-Glare, 16:9 Aspect Ratio, 100% sRGB, Refresh Rate 165Hz, Dolby® Vision™, NVIDIA® G-SYNC™, DC Dimmer |
| Multi-Touch | None |
| Operating System | Microsoft Windows 10 Professional (OEM) |
| Graphics Card | NVIDIA® GeForce® RTX™ 3060 6GB GDDR6 Graphics Card |
| Audio | High Definition (HD) Audio, Realtek® ALC3306 Codec, Stereo Speakers, 2W x2, Nahimic Audio, Dual Array Microphone |
| Webcam | HD 720p, with E-Camera Shutter, Fixed Focus |
| Ethernet | 100/1000M Gigabit Ethernet Connection |
| Wireless | Intel® Wi-Fi® 6, 802.11ax 2x2 Wi-Fi + Bluetooth® 5.1 |
| Color | Phantom Blue (Top), Shadow Black (Bottom) |
| Ports | 3x USB 3.2 Gen 1, 1x USB 3.2 Gen 1 (Always On), 1x Thunderbolt 4 / USB4 40Gbps (support data transfer and DisplayPort 1.4), 1x Thunderbolt 4 / USB4 40Gbps (support data transfer, Power Delivery and DisplayPort 1.4), 1x HDMI 2.1, 1x Ethernet (RJ-45), 1x Headphone / microphone combo jack (3.5mm), 1x Power connector |
| Keyboard | Arabic/English, 6-Row, Multimedia Fn Keys, Numeric Keypad, Black Keycap, 4-Zone RGB Backlight |
| Touchpad | Buttonless Mylar® Surface Multi-Touch Touchpad |
| Security Chip | Firmware TPM 2.0 Integrated with Chipset |
| Power Adapter | 230W Slim Tip AC Adapter |
| Battery | Integrated Li-Polymer 60Wh Battery |
| Dimensions (W x D x H) | 363 x 261 x 26 mm |
| Weight | 2.4 Kg |
| Remarks | This Product is Upgraded from Manufacturers Specification. |
| Warranty | One Year |
Additional Description
- Choosing a selection results in a full page refresh.