Sold out
Free Delivery
Use code FREEDEL
Offers
Store pick up available
Best Seller
Selling out fast
Free Delivery
Use code FREEDEL
Offers
Store pick up available
Best Seller
Selling out fast
Lenovo Legion 5 - 15.6" FHD / i7 / 64GB / 2x 1TB (NVMe M.2 SSD) / 8GB VGA / DOS (Without OS) / 1YW - Laptop
View more Lenovo products
- SKU: LL5-762181
- Availability: Sold out
One Year Brand Warranty
Orders for this item will be processed after Eid holidays.
KWD 592.000
⚠️ At the time of delivery/pickup, presenting a valid Civil ID is mandatory.
OFFERS
GET EXTRA DISCOUNT
Redeem your Ooredoo Nojoom points for extra discount.
GET EXTRA DISCOUNT
Redeem your stc qitaf points for extra discount.


Specifications
| Brand | Lenovo |
| Model | Lenovo Legion 5 |
| Processor | Intel® Core™ i7-11800H 2.30GHz 24M Cache (8-Cores, Up to 4.60GHz) Processor |
| Chipset | Intel HM570 |
| Memory Installed | 64GB SO-DIMM DDR4-3200 |
| Storage | 2x 1TB (NVMe M.2 SSD) |
| Display | 15.6" FHD (1920 x 1080), IPS, 300nits Brightness, Anti-Glare Surface, 16:9 Aspect Ratio, 100% sRGB Color Gamut, Refresh Rate 165Hz, Dolby® Vision, G-Sync, DC Dimmer |
| Multi-Touch | None |
| Operating System | DOS (Without OS). This is a DOS-based laptop. Requires separate purchase and installation of operating system software (like Windows 10 Pro). |
| Graphics Card | NVIDIA® GeForce® RTX™ 3070 8GB GDDR6 Graphics Card |
| Optical Drive | None |
| Audio | High Definition (HD) Audio, Realtek® ALC3306 Codec, Stereo Speakers, 2W x2, Nahimic Audio, Dual Array Microphone |
| Webcam | HD 720p, with E-Camera Shutter, Fixed Focus |
| Ethernet | 100/1000M Gigabit Ethernet Connection |
| Wireless | Intel® WiFi® 6 802.11ax 2x2 Wi-Fi + Bluetooth® 5.1 |
| Ports | 3x USB 3.2 Gen 1, 1x USB 3.2 Gen 1 (Always On), 1x Thunderbolt™ 4 / USB4® 40Gbps (Support Data Transfer and DisplayPort™ 1.4), 1x Thunderbolt™ 4 / USB4® 40Gbps (Support Data Transfer, Power Delivery and DisplayPort™ 1.4), 1x HDMI 2.1, 1x Ethernet (RJ-45), 1x Headphone/Microphone Combo Jack (3.5mm), 1x Power Connector |
| Keyboard | Arabic/English, 6-Row, Multimedia Fn keys, Numeric Keypad, Black Keycap, 4-Zone RGB Backlight |
| Touchpad | Buttonless Mylar® Surface Multi-Touch Touchpad |
| Security Chip | Firmware TPM 2.0 Integrated in SoC |
| Power Adapter | 300W Slim Tip AC Adapter |
| Battery | Integrated Li-Polymer 60Wh Battery |
| Dimensions (W x D x H) | 363 x 261 x 26 mm |
| Weight | 2.4 Kg |
| Remarks | This Product is Upgraded from Manufacturers Specification. |
| Warranty | One Year |
Additional Description
- Choosing a selection results in a full page refresh.