Sold out
Free Delivery
Use code FREEDEL
Offers
Store pick up available
Best Seller
Selling out fast
Free Delivery
Use code FREEDEL
Offers
Store pick up available
Best Seller
Selling out fast
Lenovo Legion 5 Gen 9 - 16.0" WQXGA / i7 / 16GB / 1TB (NVMe M.2 SSD) / RTX 4050 6GB VGA / DOS (Without OS) / 1YW / English / Luna Grey - Laptop
View more Lenovo products
- SKU: 83DG00JJPS
- Availability: Sold out
One Year Brand Warranty
KWD 406.000
KWD 379.900
-7%
⚠️ At the time of delivery/pickup, presenting a valid Civil ID is mandatory.
OFFERS
GET EXTRA DISCOUNT
Redeem your Ooredoo Nojoom points for extra discount.
GET EXTRA DISCOUNT
Redeem your stc qitaf points for extra discount.


Specifications
| Brand | Lenovo |
| Model | Lenovo Legion 5 Gen 9 |
| Processor | Intel® Core™ i7-14650HX P-Core 2.20GHz, E-Core 1.60GHz 30M Cache ((8 P-Cores + 8 E-Cores) 16-Cores, Up to P-Core 5.20GHz, E-Core 3.70GHz) Processor |
| Chipset | Intel® HM770 Chipset |
| Memory Installed | 16GB SO-DIMM DDR5 |
| Storage | 1TB SSD M.2 2242 PCIe 4.0x4 NVMe |
| Optical Drive | None |
| Display | 16" WQXGA (2560x1600) IPS 350nits Anti-glare, 100% sRGB, 165Hz, Dolby Vision, G-SYNC, Low Blue Light |
| Touchscreen | Non-Touch |
| Operating System | DOS (Without OS). This is a DOS-Based Desktop. Requires Separate Purchase and Installation of Operating System Software (Like Windows® 11 Pro). |
| Graphics Card | NVIDIA® GeForce® RTX™ 4050 6GB GDDR6 Graphics Card |
| Audio | High Definition (HD) Audio, Realtek® ALC3287 Codec, Stereo Speakers, 2W x2, Optimized with Nahimic Audio, Dual-Microphone Array |
| Webcam | FHD 1080p, with E-Shutter, Fixed Focus |
| Ethernet | 100/1000M (RJ-45) Gigabit Ethernet |
| Wireless | Wi-Fi® 6E, 802.11ax 2x2 Wi-Fi® + Bluetooth® 5.2 |
| Color | Luna Grey |
| Ports | 2x USB-A (USB 5Gbps / USB 3.2 Gen 1), 1x USB-A (USB 5Gbps / USB 3.2 Gen 1), Always On, 1x USB-C® (USB 10Gbps / USB 3.2 Gen 2), with PD 140W and DisplayPort™ 1.4, 1x USB-C® (USB 10Gbps / USB 3.2 Gen 2), with DisplayPort™ 1.4, 1x HDMI® 2.1 Up to 8K/60Hz, 1x Ethernet (RJ-45), 1x 3-in-1 MicroSD Card Reader (SD, SDHC, SDXC), 1x Headphone/Microphone Combo Jack (3.5mm), 1x Power Connector |
| Keyboard | English, 6-Row, Multimedia Fn Keys, Numeric Keypad, 4-Zone RGB Backlight |
| Touchpad | Buttonless Mylar® Surface Multi-Touch Touchpad |
| Security Chip | Firmware TPM 2.0 Integrated in Chipset |
| Power Adapter | 230W Slim Tip (3-Pin) AC Adapter, 100-240V, 50-60Hz |
| Battery | Integrated Li-Polymer 80Wh Battery |
| Dimensions (W x D x H) | 360 x 263 x 26 mm |
| Weight | 2.3 Kg |
| Warranty | One Year |
Additional Description
- Choosing a selection results in a full page refresh.