Sold out
Free Delivery
Use code FREEDEL
Offers
Store pick up available
Best Seller
Selling out fast
Free Delivery
Use code FREEDEL
Offers
Store pick up available
Best Seller
Selling out fast
Lenovo Legion 5 Tower Gen 7 - i7 / 12-Cores / 64GB / 2x 1TB (NVMe M.2 SSD) / 12GB VGA / Win 11 Home / 1YW / Black - Desktop
View more Lenovo products
- SKU: LL5TG7-762111
- Availability: Sold out
One Year Brand Warranty
Orders for this item will be processed after Eid holidays.
KWD 564.000
⚠️ At the time of delivery/pickup, presenting a valid Civil ID is mandatory.
OFFERS
GET EXTRA DISCOUNT
Redeem your Ooredoo Nojoom points for extra discount.
GET EXTRA DISCOUNT
Redeem your stc qitaf points for extra discount.


Specifications
| Brand | Lenovo |
| Model | Lenovo Legion 5 Tower Gen 7 |
| Form Factor | Tower (26L) |
| Processor | Intel® Core™ i7-12700F P-Core 2.10GHz, E-Core 1.60GHz 25M Cache ((8 P-Cores + 4 E-Cores) 12-Cores, Up to P-Core 4.90GHz, E-Core 3.60GHz) Processor |
| Chipset | Intel® B660 |
| Memory Installed | 64GB UDIMM DDR5 |
| Memory Slots | Four DDR5 UDIMM Slots, Dual-Channel Capable |
| Internal Storage | 2x 1TB (NVMe M.2 SSD) |
| Operating System | Microsoft Windows 11 Home (Pre-Installed) |
| Graphics | NVIDIA® GeForce® RTX™ 3060 12GB GDDR6 Graphics Card |
| Optical Drive | None |
| Audio Chip | High Definition (HD) Audio, Realtek® ALC897-Q Codec, No Speakers |
| Onboard Ethernet | Integrated 100/1000M Gigabit Ethernet Connection |
| Wireless | Wi-Fi® 6, 802.11ax 2x2 Wi-Fi® + Bluetooth® 5.1 |
| Media Card Reader | No Card Reader |
| Expansion Slots | One PCIe 4.0 x16, One PCIe 3.0 x4, Three M.2 Slots (One for WLAN, Two for SSD) |
| Bays | 1x 2.5" Disk Bay, 2x 3.5" Disk Bay |
| RAID | No Support |
| Color | Black |
| Ports | Rear Ports: 4x USB 2.0, 2x USB 3.2 Gen 1, 1x USB-C® 3.2 Gen 2 (Support Data Transfer and 5V@3A Charging), 1x Ethernet (RJ-45), 1x Lighting Switch, 3x Audio Connector (3.5mm), 1x Power Connector / Top Poerts: 2x USB 3.2 Gen 1, 1x Headphone (3.5mm), 1x Microphone (3.5mm) |
| Keyboard | Lenovo USB Calliope Keyboard, Black, Arabic/English |
| Mouse | Lenovo USB Calliope Mouse, Black |
| Chassis | Transparent Side Cover + Inner Decorate Cover |
| System Lighting | Legion OY Iconic LED + Internal Ambient Lighting |
| Cooling System (Fan & Cooler) | Default Air Cooler |
| System Fan | Default Air Cooling with ARGB (1x Rear) |
| Security Chip | Firmware TPM 2.0 Integrated into Chipset |
| Power Supply | 500W Fixed Power Supply, 85% Efficiency |
| Dimensions (W x D x H) | 205 x 396 x 420 mm |
| Weight | 14.0 Kg |
| Remarks | This Product is Upgraded from Manufacturers Specification. |
| Warranty | One Year |
Additional Description
- Choosing a selection results in a full page refresh.