Sold out
Free Delivery
Use code FREEDEL
Offers
Store pick up available
Best Seller
Selling out fast
Free Delivery
Use code FREEDEL
Offers
Store pick up available
Best Seller
Selling out fast
Lenovo Legion 7 - 16.0" WQXGA / i9 / 64GB / 2 x 500GB (NVMe M.2 SSD) / 16GB VGA / Win 10 Pro / 1YW - Laptop
View more Lenovo products
- SKU: LL7-9656021
- Availability: Sold out
One Year Brand Warranty
Orders for this item will be processed after Eid holidays.
KWD 1,126.000
KWD 1,013.000
-11%
⚠️ At the time of delivery/pickup, presenting a valid Civil ID is mandatory.
OFFERS
GET EXTRA DISCOUNT
Redeem your Ooredoo Nojoom points for extra discount.
GET EXTRA DISCOUNT
Redeem your stc qitaf points for extra discount.


Specifications
| Brand | Lenovo |
| Model | Lenovo Legion 7 |
| Processor | Intel® Core™ i9-11980HK 3.30GHz 24M Cache (8-Cores, Up to 5.00GHz) Processor |
| Chipset | Intel® HM570 |
| Memory Installed | 64 GB SO-DIMM DDR4-3200 |
| Storage | 2 x 500GB (NVMe M.2 SSD) |
| Optical Drive | None |
| Display | 16.0" WQXGA (2560 x 1600), IPS, 500nits Brightness, Anti-Glare, 16:10 Aspect Ratio, 1200:1 Contrast Ratio, 100% sRGB Color Gamut, 178° Viewing Angle, Refresh Rate 165Hz, Dolby® Vision™, Display HDR™ 400, NVIDIA® G-SYNC™, DC Dimmer |
| Multi-Touch | None |
| Operating System | Microsoft Windows 10 Professional (OEM) |
| Graphics Card | NVIDIA® GeForce® RTX™ 3080 16GB GDDR6 Graphics Card |
| Audio | High Definition (HD) Audio, Realtek® ALC3306 Codec, Stereo Speakers, 2W x2, Nahimic Audio, Harman Speakers, Smart AMP, Dual Array Microphone |
| Webcam | HD 720p, with E-Camera Shutter, Fixed Focus |
| Ethernet | 100/1000M Gigabit Ethernet Connection |
| Wireless | Intel® Killer™ Wi-Fi® 6 AX1650, 802.11ax 2x2 Wi-Fi® + Bluetooth® 5.1 |
| Color | Storm Grey |
| Ports | 2x USB 3.2 Gen 1, 1x USB 3.2 Gen 1 (Always On), 1x USB-C 3.2 Gen 1 (Support Data Transfer Only), 1x Thunderbolt™ 4 / USB4® 40Gbps (Support Data Transfer and DisplayPort™ 1.4), 1x Thunderbolt™ 4 / USB4® 40Gbps (Support Data Transfer, Power Delivery 100W and DisplayPort™ 1.4), 1x HDMI 2.1, 1x Ethernet (RJ-45), 1x Headphone/Microphone Combo Jack (3.5mm), 1x Power Connector |
| Keyboard | Arabic/English, 6-Row, Spill-Resistant, Multimedia Fn Keys, Numeric Keypad, RGB Backlight |
| Touchpad | Buttonless Glass Surface Multi-Touch Touchpad, Supports Precision TouchPad (PTP) |
| Security Chip | Firmware TPM 2.0 Integrated into Chipset |
| Power Adapter | 300W Slim Tip AC Adapter, 100-240V, 50-60Hz |
| Battery | Integrated Li-Polymer 80 Wh Battery |
| Dimensions (W x D x H) | 360 x 260 x 24 mm |
| Weight | 2.5 Kg |
| Remarks | This Product is Upgraded from Manufacturers Specification. |
| Warranty | One Year |
Additional Description
- Choosing a selection results in a full page refresh.