Sold out
Free Delivery
Use code FREEDEL
Offers
Store pick up available
Best Seller
Selling out fast
Free Delivery
Use code FREEDEL
Offers
Store pick up available
Best Seller
Selling out fast
Lenovo Legion 7 Gen 7 - 16.0" WQXGA / i9 / 32GB / 500GB (NVMe M.2 SSD) / 16GB VGA RTX 3080 Ti / Win 11 Pro / 1YW / Arabic/English - Laptop
View more Lenovo products
- SKU: LL7G7A-9350601
- Availability: Sold out
One Year Brand Warranty
Orders for this item will be processed after Eid holidays.
KWD 1,120.000
KWD 1,008.000
-10%
⚠️ At the time of delivery/pickup, presenting a valid Civil ID is mandatory.
OFFERS
GET EXTRA DISCOUNT
Redeem your Ooredoo Nojoom points for extra discount.
GET EXTRA DISCOUNT
Redeem your stc qitaf points for extra discount.


Specifications
| Brand | Lenovo |
| Model | Lenovo Legion 7 Gen 7 |
| Processor | Intel® Core™ i9-12900HX P-Core 2.30GHz, E-Core 1.70GHz 30M Cache ((8 P-Cores + 8 E-Cores) 16-Cores, Up to P-Core 5.00GHz, E-Core 3.60GHz) Processor |
| Chipset | Intel® HM670 |
| Memory Installed | 32GB SO-DIMM DDR5 |
| Storage | 500GB (NVMe M.2 SSD) |
| Optical Drive | None |
| Display | 16.0" WQXGA (2560 x 1600), IPS, 500 nits Brightness, Anti-Glare Surface, 16:10 Aspect Ratio, 1200:1 Contrast Ratio, 100% sRGB Color Gamut, 178° Viewing Angle, Refresh Rate 165Hz, Dolby® Vision™, Display HDR™ 400, NVIDIA® G-SYNC™, DC Dimmer |
| Multi-Touch | None |
| Operating System | Microsoft Windows 11 Professional (OEM) |
| Graphics Card | NVIDIA® GeForce® RTX™ 3080 Ti 16GB GDDR6 Graphics Card |
| Audio | High Definition (HD) Audio, Realtek® ALC3306 Codec, Stereo Speakers (Super Linear Speaker), 2W x2, Audio by HARMAN Certification, Optimized with Nahimic Audio, Smart Amplifier (AMP), Dual-Microphone Array |
| Webcam | FHD 1080p, with E-Shutter, Fixed Focus |
| Ethernet | 2.5GbE, Realtek RTL8125BG Gaming Ethernet, 1x RJ-45 |
| Wireless | Intel® Killer™ Wi-Fi® 6E AX1675i, 802.11ax 2x2 Wi-Fi® + Bluetooth® 5.1 |
| Color | Storm Grey (Top), Black (Bottom) |
| Ports | 2x Thunderbolt 4/USB4® 40Gbps (Support Data Transfer and DisplayPort™ 1.4), 1x USB 3.2 Gen 1, 1x USB 3.2 Gen 1 (Always On), 1x USB-C 3.2 Gen 1 (Support Data Transfer Only), 1x USB-C 3.2 Gen 2 (Support Data Transfer, Power Delivery 135W and DisplayPort 1.4), 1x HDMI Up to 8K/60Hz, 1x Ethernet (RJ-45), 1x Headphone/Microphone Combo Jack (3.5mm), 1x Power Connector |
| Fingerprint Reader | Touch Style Fingerprint Reader Integrated into Power Button |
| Keyboard | Arabic/English, 6-Row, Spill-Resistant, Multimedia Fn Keys, Numeric Keypad, Force Sensor, Switchable Keycaps, Easy Tool Inbox, Per-Key RGB Backlight |
| Touchpad | Buttonless Glass Surface Multi-Touch Touchpad, Supports Precision TouchPad (PTP) |
| Security Chip | Firmware TPM 2.0 Integrated into Chipset |
| Power Adapter | 300W Slim Tip AC Adapter, 100-240V, 50-60Hz |
| Battery | Integrated Li-Polymer 99.99 Wh Battery |
| Dimensions (W x D x H) | 359 x 264 x 20 mm |
| Weight | 2.6 Kg |
| Remarks | This Product is Upgraded from Manufacturers Specification. |
| Warranty | One Year |
Additional Description
- Choosing a selection results in a full page refresh.