Sold out
Free Delivery
Use code FREEDEL
Offers
Store pick up available
Best Seller
Selling out fast
Free Delivery
Use code FREEDEL
Offers
Store pick up available
Best Seller
Selling out fast
Lenovo Legion T5 - i7 / 8-Cores / 64GB / 256GB (NVMe M.2 SSD) + 1TB HDD / 8GB VGA / Win 10 Pro / 1YW / Tower - Desktop
View more Lenovo products
- SKU: LLT5-76251801
- Availability: Sold out
One Year Brand Warranty
Orders for this item will be processed after Eid holidays.
KWD 582.000
⚠️ At the time of delivery/pickup, presenting a valid Civil ID is mandatory.
OFFERS
GET EXTRA DISCOUNT
Redeem your Ooredoo Nojoom points for extra discount.
GET EXTRA DISCOUNT
Redeem your stc qitaf points for extra discount.


Specifications
| Brand | Lenovo |
| Model | Lenovo Legion T5 |
| Form Factor | Tower (26L) |
| Processor | Intel® Core™ i7-11700F 2.50GHz 16M Cache (8-Cores, Up to 4.90GHz) Processor |
| Chipset | Intel® B560 |
| Memory Installed | 64GB UDIMM DDR4 |
| Memory Slots | Four DDR4 UDIMM Slots, Dual-Channel Capable |
| Internal Storage | 256GB SSD M.2 2280 PCIe 3.0x4 NVMe + 1TB HDD 7200rpm 3.5" |
| Operating System | Microsoft Windows 10 Professional (OEM) |
| Graphics | NVIDIA® GeForce® RTX™ 3070 8GB GDDR6 Graphics Card |
| Optical Drive | None |
| Audio Chip | High Definition (HD) Audio, Realtek® ALC887 Codec, No Speakers |
| Onboard Ethernet | Integrated 100/1000M Gigabit Ethernet Connection |
| Wireless | Wi-Fi® 6, 802.11ax 2x2 Wi-Fi® + Bluetooth® 5.1 |
| Media Card Reader | No Card Reader |
| Expansion Slots | One PCIe 4.0 x16, One PCIe 3.0 x4, Three M.2 Slots (One for WLAN, Two for SSD) |
| Bays | 1x 2.5" Disk Bay, 2x 3.5" Disk Bay |
| RAID | No Support |
| Ports | Rear Ports: 2x USB 2.0, 2x USB 3.2 Gen 1, 1x USB-C® 3.2 Gen 2 (Support Data Transfer and 5V@3A Charging), 3x Audio Out (5.1 Channel), 1x Ethernet (RJ-45), 1x Power Connector / Top Ports: 2x USB 3.2 Gen 1, 1x Headphone (3.5mm), 1x Microphone (3.5mm) |
| Keyboard | Lenovo USB Calliope Keyboard, Black, Arabic/English |
| Mouse | Lenovo USB Calliope Mouse, Black |
| Chassis | Transparent Side Cover + Inner Decorate Cover |
| System Lighting | Legion OY Iconic LED + Internal Ambient Lighting |
| Cooling System (Fan & Cooler) | 65W Airflow + PCH Heatsink + VRM Heatsink |
| System Fan | 2x Top for Airlow with ARGB + 2x Front for Airflow with ARGB + 1x Rear for Airflow with ARGB |
| Power | 550W Fixed Power Supply, 88% Efficiency |
| Dimensions (W x D x H) | 205 x 396 x 411 mm |
| Weight | 14.0 Kg |
| Remarks | This Product is Upgraded from Manufacturers Specification. |
| Warranty | One Year |
Additional Description
- Choosing a selection results in a full page refresh.