Sale
Free Delivery
Use code FREEDEL
Offers
Store pick up available
Best Seller
Selling out fast
Free Delivery
Use code FREEDEL
Offers
Store pick up available
Best Seller
Selling out fast
Lenovo LOQ - 15.6" FHD / RTX 3050 6GB VGA / i7 / 16GB / 512GB (NVMe M.2 SSD) / Luna Grey
View more Lenovo products
- SKU: 83DV000EAX
- Availability: In Stock
One Year Brand Warranty
KWD 323.900
KWD 284.900
-13%
×
4 payments KWD 71.225/mo
No interest. No fees.
How it works
- 1Choose your preferred installment provider (Tabby, Deema, or Taly) at checkout
- 2Enter your information and add your debit or credit card
- 3Depending on your plan, you may or may not make a down payment
- 4We'll send you a reminder when your next payment is due
Trusted by millions
Over 20 million shoppers discover products and pay their way with Tabby
Shop with confidence using secure payment options
Buyer protection is included with every purchase
⚠️ At the time of delivery/pickup, presenting a valid Civil ID is mandatory.
OFFERS
GET EXTRA DISCOUNT
Redeem your Ooredoo Nojoom points for extra discount.
GET EXTRA DISCOUNT
Redeem your stc qitaf points for extra discount.


Lenovo LOQ - 15.6" FHD / RTX 3050 6GB VGA / i7 / 16GB / 512GB (NVMe M.2 SSD) / Luna Grey
KWD 323.900
KWD 284.900
Specifications
| Brand | Lenovo |
| Model | Lenovo LOQ Gen 9 |
| Processor | Intel® Core™ i7-13650HX P-Core 2.60GHz, E-Core 1.90GHz 24M Cache ((6 P-Cores + 8 E-Cores) 12-Cores, Up to P-Core 4.90GHz, E-Core 3.60GHz) Processor |
| Chipset | Intel HM770 Chipset |
| Memory Installed | 16GB SO-DIMM DDR5 |
| Storage | 512GB SSD M.2 2242 PCIe® 4.0x4 NVMe® |
| Optical Drive | None |
| Display | 15.6" FHD (1920 x 1080), IPS, 300nits Brightness, Anti-Glare Surface, 16:9 Aspect Ratio, 1000:1 Contrast Ratio, 100% sRGB Color Gamut, 144Hz Refresh Rate, 170° Viewing Angle, Advanced Optimus Support, NVIDIA® G-SYNC™ |
| Touchscreen | Non-Touch |
| Operating System | DOS (Without OS). This is a DOS-based desktop. It requires the Separate Purchase and Installation of Operating System Software (like Windows® 11 Pro). |
| Graphics Card | NVIDIA® GeForce® RTX™ 3050 6GB GDDR6 Graphics Card |
| Audio | High Definition (HD) Audio, Realtek® ALC3287 Codec, Stereo Speakers, 2W x2, Optimized with Nahimic Gaming Audio, Dual-Microphone Array |
| Webcam | FHD 1080p, with E-Shutter, Fixed Focus |
| Ethernet | 100/1000M (RJ-45) Gigabit Ethernet Connection |
| Wireless | Wi-Fi® 6, 802.11ax 2x2 Wi-Fi® + Bluetooth® 5.2 |
| Color | Luna Grey |
| Ports | 3x USB-A (USB 5Gbps / USB 3.2 Gen 1), 1x USB-C® (USB 10Gbps / USB 3.2 Gen 2), with Lenovo® PD 140W and DisplayPort™ 1.4, 1x HDMI® 2.1, up to 8K/60Hz, 1x Headphone / microphone combo jack (3.5mm), 1x Ethernet (RJ-45), 1x Power connector |
| Keyboard | Arabic/English, 6-row, multimedia Fn keys, numeric keypad, White Backlit |
| Touchpad | Buttonless Mylar® Surface Multi-Touch Touchpad, Supports Precision TouchPad (PTP) |
| Security Chip | Firmware TPM 2.0 Enabled |
| Power Adapter | 170W Slim Tip (3-Pin) AC Adapter, 100-240V, 50-60Hz |
| Battery | Integrated Li-Polymer 60Wh Battery |
| Dimensions (W x D x H) | 359.86 x 258.7 x 23.9 mm |
| Weight | 2.4 Kg |
| Warranty | One Year |
Additional Description
- Choosing a selection results in a full page refresh.