Sold out
Free Delivery
Use code FREEDEL
Offers
Store pick up available
Best Seller
Selling out fast
Free Delivery
Use code FREEDEL
Offers
Store pick up available
Best Seller
Selling out fast
Lenovo Tab M10 (2nd Gen) TB-X306F Tablet - 10.1" IPS / 3GB / 32GB / WiFi / Iron Grey
View more Lenovo products
- SKU: ZA6W0251AE
- Availability: Sold out
KWD 36.500
⚠️ At the time of delivery/pickup, presenting a valid Civil ID is mandatory.
OFFERS
GET EXTRA DISCOUNT
Redeem your Ooredoo Nojoom points for extra discount.
GET EXTRA DISCOUNT
Redeem your stc qitaf points for extra discount.


Specifications
| Brand | Lenovo |
| Model | Lenovo Tab M10 (2nd Gen) TB-8505X Tablet |
| Color | Iron Grey |
| Processor | MediaTek Helio P22T (8C, 4x A53 @2.3GHz + 4x A53 @1.8GHz) |
| GPU | Integrated IMG PowerVR GE8320 GPU |
| Chipset | MediaTek SoC Platform |
| RAM | 3GB Soldered LPDDR4x |
| Internal Storage | 32GB eMMC 5.1 (eMCP4x) |
| Expandable Storage | MicroSD Card (Up to 256GB, FAT32; 1TB, exFAT) |
| Card Reader | microSD Card Slot |
| Display | 10.1" HD (1280x800) IPS 400nits Anti-fingerprint, Touch |
| Multi-Touch | 10-point Multi-touch |
| Camera | Front 5.0MP / Rear 8.0MP |
| Operating System | Android 10 or Later |
| Audio | Mono, 2 side speakers |
| WLAN | 11ac 1x1 + BT5.0 |
| Voice Call | No |
| Standard Ports | 1x USB-C 2.0 (support data transfer, OTG and Power Delivery) / 1x Headphone / microphone combo jack (3.5mm) |
| Sensors | Accelerometer, Ambient light, Hall sensor, Proximity |
| Vibration Motor | No |
| Pen | No support |
| Battery Type | Li-ion Polymer |
| Battery Type | 5100mAh (Typ.) |
| Power Adapter | 5V / 2A |
| Dimensions | 241.54 x 149.38 x 8.25 mm |
| Weight | 420 g |
Additional Description
- Choosing a selection results in a full page refresh.