Sold out
Free Delivery
Use code FREEDEL
Offers
Store pick up available
Best Seller
Selling out fast
Free Delivery
Use code FREEDEL
Offers
Store pick up available
Best Seller
Selling out fast
Lenovo Tab M10 Plus (3rd Gen) TB128XU Tablet - 10.6" IPS / 4GB / 128GB / 4G / WiFi / Storm Grey
View more Lenovo products
- SKU: ZAAN0078AE
- Availability: Sold out
KWD 90.000
KWD 57.900
-36%
⚠️ At the time of delivery/pickup, presenting a valid Civil ID is mandatory.
OFFERS
GET EXTRA DISCOUNT
Redeem your Ooredoo Nojoom points for extra discount.
GET EXTRA DISCOUNT
Redeem your stc qitaf points for extra discount.


Specifications
| Brand | Lenovo |
| Model | Lenovo Tab M10 Plus (3rd Gen) TB128XU Tablet |
| Color | Storm Grey |
| Processor | Qualcomm Snapdragon SDM680 (8C, 4x A73 @2.4 GHz + 4x A53@1.9 GHz) T610 (8C, 2x A75 @1.8GHz + 6x A55 @1.8GHz) |
| GPU | Integrated Qualcomm Adreno 610 GPU |
| Chipset | Qualcomm SoC Platform |
| RAM | 4GB Soldered LPDDR4x |
| Internal Storage | 128GB UFS 2.2 (uMCP) |
| Expandable Storage | microSD Card (up to 1TB) |
| Card Reader | Nano-SIM & microSD Card Slot |
| Display | 10.61" 2K (2000x1200) IPS 400nits Anti-fingerprint, 72% NTSC, Touch |
| Multi-Touch | 10-point Multi-touch |
| Camera | Front 8.0MP / Rear 8.0MP |
| Operating System | Android 12 or Later |
| Audio | Mono, 4 stereo speakers |
| WLAN | 11ac 1x1 + BT5.1 |
| WWAN | 4G LTE |
| SIM Card | None |
| Voice Call | Yes |
| Standard Ports | 1x USB-C 2.0 (support data transfer, OTG, and Power Delivery) / 1x Headphone/microphone combo jack (3.5mm) |
| Sensors | Accelerometer, Ambient light, Gyroscope sensor, Hall sensor |
| Vibration Motor | Eccentric Rotating Mass (ERM) |
| Pen | Lenovo Precision Pen 2 |
| Battery Type | 7700mAh (Typ.) |
| Power Adapter | 5V / 2A |
| Dimensions | 251.2 x 158.8 x 7.45 mm |
| Weight | 465 g |
Additional Description
- Choosing a selection results in a full page refresh.