Sold out
Free Delivery
Use code FREEDEL
Offers
Store pick up available
Best Seller
Selling out fast
Free Delivery
Use code FREEDEL
Offers
Store pick up available
Best Seller
Selling out fast
Lenovo Tab M11 TB-330XU Tablet - 11.0" WUXGA / 8GB / 128GB / 4G / Wi-Fi / Luna Grey
View more Lenovo products
- SKU: ZADB0332AE
- Availability: Sold out
One Year Brand Warranty
KWD 89.900
KWD 68.900
-24%
⚠️ At the time of delivery/pickup, presenting a valid Civil ID is mandatory.
OFFERS
GET EXTRA DISCOUNT
Redeem your Ooredoo Nojoom points for extra discount.
GET EXTRA DISCOUNT
Redeem your stc qitaf points for extra discount.
Estimated
By:
16 May - 17 May 2026
16 May - 17 May 2026


Specifications
| Brand | Lenovo |
| Model | Lenovo Tab M11 TB-330XU Tablet |
| Color | Luna Grey |
| Processor | MediaTek Helio G88 (8C, 2x A75 @2.0GHz + 6x A55 @1.8GHz) |
| GPU | Integrated ARM Mali-G52 MC2 GPU |
| Chipset | MediaTek SoC (System on Chip) Platform |
| RAM | 8GB Soldered LPDDR4x |
| Internal Storage | 128GB eMMC 5.1 on Systemboard |
| Expandable Storage | MicroSD Card, Supports Up to 1TB (exFAT) |
| Card Reader | Nano-SIM & microSD Card Slot |
| Display | 11.0" WUXGA (1920 x 1200) IPS 400nits Anti-Fingerprint, 16:10, 1500:1, 72% NTSC, 90Hz, Touch |
| Multi-Touch | In-cell Multi-Touch, Supports 10-Point Touch |
| Camera | Front: 8.0MP, f/2.0, 78° FoV (Field of View) Fixed Focus, Face Unlock, Video Recording 1080P@30fps / Rear: 8.0MP, f/2.0, 77° FoV, Video Recording 1080p@30fps, Autofocus |
| Operating System | Android™ 13 or Later |
| Audio | 4 Speakers, 1W x4, Optimized with Dolby® Atmos®, Single Microphone |
| WLAN + Bluetooth | 802.11a/b/g/n/ac 1x1 Wi-Fi® + Bluetooth® 5.1 |
| Voice Call | Support |
| WWAN | 4G LTE |
| Pen | Lenovo® Tab Pen, 4096 Levels of Pressure Sensitivity, Tilt Detection, Palm Rejection |
| Standard Ports | 1x USB-C® 2.0 (Support Data Transfer and Charging), 1x Headphone / Microphone Combo Jack (3.5mm), 1x Card Slot |
| Buttons | Power Button, Volume Buttons |
| Sensors | Accelerometer (G) Sensor, Ambient Light Sensor (ALS), Gyroscope Sensor, Hall Sensor |
| Vibration Motor | No Support |
| Dust and Water Resistant | IP52 |
| Location Services | GPS + GLONASS + Galileo + A-GPS |
| Power Adapter | 5V/2A (10W) AC Adapter, 100-240V, 50-60Hz |
| Battery | Integrated Li-Polymer 7040mAh (Typical) Battery |
| Dimensions | 256 x 167 x 8 mm |
| Weight | 465 g |
| Warranty | One Year |
Additional Description
- Choosing a selection results in a full page refresh.