Sold out
Free Delivery
Use code FREEDEL
Offers
Store pick up available
Best Seller
Selling out fast
Free Delivery
Use code FREEDEL
Offers
Store pick up available
Best Seller
Selling out fast
Lenovo Tab M8 HD (2nd Gen) TB-8505X Tablet - 8.0" IPS MT / QC-2.00GHz / 2GB / 32GB / WiFi / 4G / Grey
View more Lenovo products
- SKU: ZA5H0040EG
- Availability: Sold out
KWD 41.000
⚠️ At the time of delivery/pickup, presenting a valid Civil ID is mandatory.
OFFERS
GET EXTRA DISCOUNT
Redeem your Ooredoo Nojoom points for extra discount.
GET EXTRA DISCOUNT
Redeem your stc qitaf points for extra discount.


Specifications
| Brand | Lenovo |
| Model | Lenovo Tab M8 HD (2nd Gen) TB-8505X Tablet |
| Color | Iron Grey |
| Processor | MediaTek® Helio A22 Processor, Cortex-A53 2.00GHz, Quad-Core |
| GPU | Integrated IMG GE8300 GPU |
| RAM | 2GB Soldered |
| Internal Storage | 32GB eMMC |
| Expandable Storage | MicroSD Card (Up to 128GB) |
| Display | 8.0" HD (1280 x 800), IPS, WVA, 55% NTSC Gamut, 350 nits |
| Multi-Touch | TDDI, Capacitive-Type Multi-Touch, Support 10-Point Touch |
| Camera | Rear Camera: 5.0 MP, Auto Focus / Front Camera: 2.0 MP, Fixed Focus |
| Operating System | Android® Pie |
| Audio | Single Side Speaker with Dolby Audio® / Single Microphone (Mono), 3.5mm Combo Audio / Microphone Jack |
| WWAN | 4G LTE |
| WLAN | WiFi 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth® | Bluetooth® 5.0 |
| SIM Slot | One Single Card Nano SIM Slot |
| LTE Band | GSM: B2/B3/B5/B8, WCDMA: B1/B2/B5(B6/B19)/B8, FDD LTE: B1/B2/B3/B4/B5(B19)/B7/B8/B20, TDD LTE: B38/B40 |
| Buttons and Ports | Power Key, Volume Key, microSD™ Card Tray, USB 2.0, 3.5 mm Audio Jack |
| Sensors | Accelerometer Sensor, Vibrator |
| WiFi Direct | Yes |
| WiFi Display | Yes |
| GPS | Yes |
| FM Radio | Yes |
| Glonass | Yes |
| Beidou | Yes |
| Proofing | IP5X |
| Battery Type | Li-ion Polymer |
| Battery Type | 5000 mAh |
| AC Adapter | 5V/1A AC Adapter |
| Dimensions | 199.1 x 121.8 x 8.15 mm |
| Weight | 305 g |
| Warranty | Three Months |
Additional Description
- Choosing a selection results in a full page refresh.