Sold out
Free Delivery
Use code FREEDEL
Offers
Store pick up available
Best Seller
Selling out fast
Free Delivery
Use code FREEDEL
Offers
Store pick up available
Best Seller
Selling out fast
Lenovo Tab M8 HD (4th Gen) TB-TB300 Tablet - 8.0" IPS / 2GB / 32GB / WiFi / Arctic Grey
View more Lenovo products
- SKU: ZABU0048AE
- Availability: Sold out
KWD 25.500
⚠️ At the time of delivery/pickup, presenting a valid Civil ID is mandatory.
OFFERS
GET EXTRA DISCOUNT
Redeem your Ooredoo Nojoom points for extra discount.
GET EXTRA DISCOUNT
Redeem your stc qitaf points for extra discount.


Specifications
| Brand | Lenovo |
| Model | Lenovo Tab M8 HD (4th Gen) TB-TB300 Tablet |
| Color | Arctic Grey |
| Processor | MediaTek Helio A22 (4C, 4x A53 @2.0GHz) |
| GPU | Integrated IMG PowerVR GE-class GPU |
| Chipset | MediaTek SoC Platform |
| RAM | 2GB Soldered |
| Internal Storage | 32GB eMMC 5.1 |
| Expandable Memory | microSD Card (up to 128GB, FAT32; 1TB, exFAT) |
| Card Reader | microSD Card Slot |
| Display | 8" HD (1280x800) ADS 350nits Anti-fingerprint, Touch |
| Touchscreen | 10-point Multi-touch |
| Camera | Front 2.0MP / Rear 5.0MP |
| Operating System | Android 12 (Go edition) or Later |
| Microphone | Mono, Dual speaker |
| Connectivity | 11ac 1x1 + Bluetooth 5.0 |
| Standard Ports | 1x USB-C 2.0 (support data transfer and charging) / 1x Headphone/microphone combo jack (3.5mm) |
| Sensors | Accelerometer (G) sensor, Ambient light sensor (ALS) |
| Battery Type | 5100mAh (Typ.) |
| Power Adapter | 5V/2A AC Adapter |
| Dimensions | 197.97 x 119.82 x 8.95 mm |
| Weight | 320 g |
Additional Description
- Choosing a selection results in a full page refresh.