Sold out
Free Delivery
Use code FREEDEL
Offers
Store pick up available
Best Seller
Selling out fast
Free Delivery
Use code FREEDEL
Offers
Store pick up available
Best Seller
Selling out fast
Lenovo ThinkBook 16 G8 - 16" WUXGA / Ultra 7 255H / 8GB / 512GB (NVMe M.2 SSD) / Win 11 Pro / 1YW / Arabic/English With Lenovo 15.6" Casual Toploader
View more Lenovo products
- SKU: LTB16G8-U785101
- Availability: Sold out
One Year Brand Warranty
⚠️ At the time of delivery/pickup, presenting a valid Civil ID is mandatory.
OFFERS
GET EXTRA DISCOUNT
Redeem your Ooredoo Nojoom points for extra discount.
GET EXTRA DISCOUNT
Redeem your stc qitaf points for extra discount.


Specifications
| Brand | Lenovo |
| Model | Lenovo ThinkBook 16 G8 |
| Processor | Intel® Core™ Ultra 7 255H P-Core 2.00GHz, E-Core 1.50GHz 24M Cache ((6 P-Cores + 10 E-Cores) 16-Cores, Up to P-Core 5.10GHz, E-Core 4.40GHz) Processor |
| NPU | Integrated Intel AI Boost, up to 13 TOPS |
| Memory Installed | 8GB SO-DIMM DDR5 |
| Storage | 512GB SSD M.2 2242 PCIe® 4.0x4 NVMe® |
| Optical Drive | None |
| Display | 16.0" WUXGA (1920 x 1200), IPS, 300 nits Brightness, Anti-Glare Surface, 16:10 Aspect Ratio, 1000:1 Contrast Ratio, 45% NTSC Color Gamut, 60Hz Refresh Rate |
| Multi-Touch | None |
| Operating System | Microsoft Windows® 11 Professional (OEM) |
| Graphics | Integrated Intel Arc 140T GPU Functions as Intel Graphics |
| Webcam | FHD 1080p with Privacy Shutter |
| Audio | High Definition (HD) Audio, Realtek® ALC3287 codec, Stereo Speakers, 2W x2, Dolby Audio, Dual-Microphone Array |
| Ethernet | 100/1000M (RJ-45) |
| Wireless | Intel Wi-Fi 6E, 802.11ax 2x2 Wi-Fi + Bluetooth 5.3 |
| Card Reader | SD Card Reader |
| Ports | 1x USB-A (USB 5Gbps / USB 3.2 Gen 1), 1x USB-A (USB 5Gbps / USB 3.2 Gen 1), Always On, 1x USB-C® (USB 10Gbps / USB 3.2 Gen 2), with USB PD 3.1 and DisplayPort™ 1.4, 1x USB-C® (Thunderbolt™ 4 / USB4® 40Gbps), with USB PD 3.1 and DisplayPort™ 2.1, 1x HDMI® 2.1, up to 4K/60Hz, 1x Headphone / microphone combo jack (3.5mm), 1x Ethernet (RJ-45), 1x SD card reader |
| Fingerprint Reader | Yes, Touch Style Fingerprint Reader |
| Keyboard | Arabic/English, Backlit, 6-Row, Spill-Resistant, Multimedia Fn Keys, Numeric Keypad. |
| Bundled Accessories | Lenovo® Laptop Casual Toploader |
| Security Chip | Firmware TPM 2.0 integrated in SoC |
| Battery | Integrated Li-Polymer 45Wh battery |
| AC Adaptor | 65W USB-C® Slim (3-pin) AC Adapter, Supports PD 3.0, 100-240V, 50-60Hz |
| Dimensions (W x D x H) | 356 x 253.5 x 17.5 mm |
| Weight | 1.7 Kg |
| Remark | This Product is Upgraded from the Manufacturers Specification |
| Warranty | One Year |
Additional Description
- Choosing a selection results in a full page refresh.