Sale
Free Delivery
Use code FREEDEL
Offers
Store pick up available
Best Seller
Selling out fast
Free Delivery
Use code FREEDEL
Offers
Store pick up available
Best Seller
Selling out fast
Lenovo ThinkCentre M70t Gen 6 - Ultra 5 225 / 8GB / 512GB (NVMe M.2 SSD) / DOS (Without OS) / 1YW / Eng/Arb - Desktop
View more Lenovo products
- SKU: 12YM0005GR
- Availability: In Stock
One Year Brand Warranty
KWD 203.900
KWD 179.900
-12%
×
4 payments KWD 44.975/mo
No interest. No fees.
How it works
- 1Choose your preferred installment provider (Tabby, Deema, or Taly) at checkout
- 2Enter your information and add your debit or credit card
- 3Depending on your plan, you may or may not make a down payment
- 4We'll send you a reminder when your next payment is due
Trusted by millions
Over 20 million shoppers discover products and pay their way with Tabby
Shop with confidence using secure payment options
Buyer protection is included with every purchase
⚠️ At the time of delivery/pickup, presenting a valid Civil ID is mandatory.
OFFERS
GET EXTRA DISCOUNT
Redeem your Ooredoo Nojoom points for extra discount.
GET EXTRA DISCOUNT
Redeem your stc qitaf points for extra discount.


Lenovo ThinkCentre M70t Gen 6 - Ultra 5 225 / 8GB / 512GB (NVMe M.2 SSD) / DOS (Without OS) / 1YW / Eng/Arb - Desktop
KWD 203.900
KWD 179.900
Specifications
| Brand | Lenovo |
| Model | Lenovo ThinkCentre M70t Gen 6 |
| Form Factor | Tower |
| Processor | Intel Core Ultra 5 225 P-Core 3.30GHz, E-Core 2.70GHz 20M Cache ((6 P-Cores + 4 E-Cores) 10-Cores, Up to P-Core 4.90GHz, E-Core 4.40GHz) Processor |
| Chipset | Intel® Q870 Chipset |
| Memory Installed | 1x 8GB UDIMM DDR5-5600 |
| Storage | 512GB SSD M.2 2280 PCIe® 4.0x4 NVMe® Opal 2.0 |
| Optical Drive | None |
| Operating System | DOS (Without OS). This is a DOS-based desktop. It requires the Separate Purchase and Installation of Operating System Software (like Windows® 11 Pro). |
| Graphics | Integrated Intel® Graphics |
| Audio | High Definition (HD) Audio, Realtek® ALC623-CG codec |
| Ethernet | Integrated 100/1000M |
| Wireless | Intel® Wi-Fi® 6E AX211, 802.11ax 2x2 + BT5.3 |
| I/O Ports |
Front: 1x USB-C® (USB 5Gbps / USB 3.2 Gen 1), with 15W charging, 2x USB-A (USB 5Gbps / USB 3.2 Gen 1), 2x USB-A (USB 10Gbps / USB 3.2 Gen 2), 1x headphone / microphone combo jack (3.5mm) Rare: 4x USB-A (USB 5Gbps / USB 3.2 Gen 1), 1x HDMI® 2.1 TMDS, 2x DisplayPort™ 1.4a (HBR3, DSC), 1x Ethernet (RJ-45), 1x line-out (3.5mm) |
| Keyboard | USB Traditional Keyboard, Black - Arabic/English |
| Mouse | USB Calliope Mouse Black |
| Security Chip | Discrete TPM 2.0, TCG certified, FIPS 140-2 certified |
| Power Supply | 260W 90% Efficiency 100-240V, 50-60Hz |
| Dimensions (W x D x H) | 145 x 296 x 346 mm |
| Weight | 6.0 Kg |
| Warranty | One Year |
Additional Description
- Choosing a selection results in a full page refresh.