Sold out
Free Delivery
Use code FREEDEL
Offers
Store pick up available
Best Seller
Selling out fast
Free Delivery
Use code FREEDEL
Offers
Store pick up available
Best Seller
Selling out fast
Lenovo ThinkCentre Neo 50t - i7 / 4GB / 1TB SSD / 4GB VGA / Win 11 Pro / 1YW - Desktop
View more Lenovo products
- SKU: LTCN50t-741401
- Availability: Sold out
One Year Brand Warranty
KWD 287.800
KWD 259.000
-11%
⚠️ At the time of delivery/pickup, presenting a valid Civil ID is mandatory.
OFFERS
GET EXTRA DISCOUNT
Redeem your Ooredoo Nojoom points for extra discount.
GET EXTRA DISCOUNT
Redeem your stc qitaf points for extra discount.


Specifications
| Brand | Lenovo |
| Model | Lenovo ThinkCentre Neo 50t |
| Processor | Intel® Core™ i7-12700 P-Core 2.10GHz, E-Core 1.60GHz 25M Cache ((8 P-Cores + 4 E-Cores) 12-Cores, Up to P-Core 4.90GHz, E-Core 3.60GHz) Processor |
| Chipset | Intel® B660 |
| Memory Installed | 4GB UDIMM DDR4 |
| Memory Slots | Two DDR4 UDIMM Slots, Dual-Channel Capable |
| Storage | 1TB SSD |
| Optical Drive | 9.0mm Slim DVD±RW, SATA 1.5Gb/s |
| Operating System | Microsoft Windows 11 Professional (OEM) |
| Graphics | 4GB VGA Graphics Card |
| Audio | High Definition (HD) Audio, Realtek® ALC222-CG Codec, Single Speaker, 2W x1 |
| Ethernet | Integrated 100/1000M Gigabit Ethernet, Intel Ethernet Connection I219-V, 1x RJ-45, Supports Wake-on-LAN |
| Wireless | None |
| Bays | 1x 3.5" Disk Bay, 1x Slim ODD Bay |
| Expansion Slots | One PCIe® 4.0 x16, Full-Height, Half-Length, Two PCIe® 3.0 x1, full-Height, half-Length, Two M.2 Slots (One for WLAN, One for SSD) |
| I/O Ports | Front Ports: 2x USB 3.2 Gen 1, 2x USB 3.2 Gen 2, 1x USB-C® 3.2 Gen 1 (Support Data Transfer and 5V@3A Charging), 1x 3-in-1 Card Reader (SD, SDHC, SDXC), 1x Headphone/Microphone Combo Jack (3.5mm), 1x Microphone (3.5mm) / Rear Ports: 4x USB 2.0, 1x HDMI® 1.4b, 1x DisplayPort™ 1.4, 1x VGA, 1x Parallel, 1x Serial (9-pin), 1x Ethernet (RJ-45), 1x Headphone (3.5mm) |
| Keyboard | Lenovo USB Calliope Keyboard, Black, Arabic/English |
| Mouse | Lenovo USB Calliope Mouse, Black |
| Security Chip | Discrete TPM 2.0, TCG Certified |
| Power Supply | 260W 90% Fixed Power Adapter |
| Cooling System (Fan/Cooler) | 1x Rear System Fan |
| Dimensions (W x D x H) | 145 x 294 x 340 mm |
| Weight | 5.5 Kg |
| Remarks | This Product is Upgraded from Manufacturers Specification. |
| Warranty | One Year |
Additional Description
- Choosing a selection results in a full page refresh.