Sold out
Free Delivery
Use code FREEDEL
Offers
Store pick up available
Best Seller
Selling out fast
Free Delivery
Use code FREEDEL
Offers
Store pick up available
Best Seller
Selling out fast
Lenovo ThinkPad E14 Gen 2 - 14.0" FHD / i5 / 16GB / 256GB (NVMe M.2 SSD) / DOS (Without OS) / 1YW / Arabic/English - Laptop
View more Lenovo products
- SKU: LTE14G2AE-51251
- Availability: Sold out
One Year Brand Warranty
KWD 224.000
⚠️ At the time of delivery/pickup, presenting a valid Civil ID is mandatory.
OFFERS
GET EXTRA DISCOUNT
Redeem your Ooredoo Nojoom points for extra discount.
GET EXTRA DISCOUNT
Redeem your stc qitaf points for extra discount.


Specifications
| Brand | Lenovo |
| Model | Lenovo ThinkPad E14 Gen 2 |
| Processor | Intel® Core™ i5-1135G7 2.40GHz 8M Cache (4-Cores, Up to 4.20GHz) Processor |
| Memory Installed | 16GB SO-DIMM DDR4 |
| Storage | 256GB SSD M.2 2242 PCIe 3.0x4 NVMe |
| Optical Drive | None |
| Display | 14.0" FHD (1920 x 1080), IPS, 250 nits Brightness, Anti-Glare Surface, 16:9 Aspect Ratio, 800:1 Contrast Ratio, 45% NTSC Color Gamut, 170° Viewing Angle |
| Multi-Touch | None |
| Operating System | DOS (Without OS). This is a DOS-based laptop. Requires separate purchase and installation of operating system software (like Windows 10 Pro). |
| Graphics | Intel® Iris® Xe Graphics |
| Audio | High Definition (HD) Audio, Realtek® ALC3287 Codec, Stereo Speakers, 2W x2, Dolby® Audio™, Harman Speakers, Dual Array Microphone |
| Webcam | HD 720p, with Privacy Shutter, Fixed Focus |
| Ethernet | 100/1000M Gigabit Ethernet |
| Wireless | Intel Wi-Fi® 6 AX201, 802.11ax 2x2 Wi-Fi® + Bluetooth® 5.2 |
| Color | Black |
| Ports | 1x USB 2.0, 1x USB 3.2 Gen 1 (Always On), 1x Thunderbolt 4 / USB4™ 40Gbps (Support Data Transfer, Power Delivery 3.0 and DisplayPort™ 1.4), 1x HDMI 1.4b, 1x Ethernet (RJ-45), 1x Headphone/Microphone Combo Jack (3.5mm) |
| Fingerprint Reader | Yes, Touch Style Fingerprint Reader on Power Button |
| Keyboard | Arabic/English, 6-Row, Spill-Resistant, Multimedia Fn Keys with Unified Communications Controls |
| UltraNav™ | TrackPoint® Pointing Device and Mylar® Surface Multi-Touch Touchpad |
| Security Chip | Discrete TPM 2.0, TCG Certified |
| Power Adapter | 65W USB-C AC Adapter |
| Battery | Integrated Li-Polymer 45Wh Battery |
| Dimensions (W x D x H) | 324 x 220 x 18 mm |
| Weight | 1.64 Kg |
| Remarks | This Product is Upgraded from Manufacturers Specification. |
| Warranty | One Year |
Additional Description
- Choosing a selection results in a full page refresh.