Sold out
Free Delivery
Use code FREEDEL
Offers
Store pick up available
Best Seller
Selling out fast
Free Delivery
Use code FREEDEL
Offers
Store pick up available
Best Seller
Selling out fast
Lenovo ThinkPad E14 Gen 2 - 14.0" FHD / i7 / 16GB / 250GB (NVMe M.2 SSD) / 2GB VGA / Win 10 Pro / 1YW / Arabic/English - Laptop
View more Lenovo products
- SKU: LTE14G2AE-7125201
- Availability: Sold out
One Year Brand Warranty
Orders for this item will be processed after Eid holidays.
KWD 340.000
⚠️ At the time of delivery/pickup, presenting a valid Civil ID is mandatory.
OFFERS
GET EXTRA DISCOUNT
Redeem your Ooredoo Nojoom points for extra discount.
GET EXTRA DISCOUNT
Redeem your stc qitaf points for extra discount.


Specifications
| Brand | Lenovo |
| Model | Lenovo ThinkPad E14 Gen 2 |
| Processor | Intel® Core™ i7-1165G7 2.80GHz 12M Cache (4-Cores, Up to 4.70GHz) Processor |
| Memory Installed | 16GB SO-DIMM DDR4 |
| Storage | 250GB (NVMe M.2 SSD) |
| Optical Drive | None |
| Display | 14.0" FHD (1920 x 1080), IPS, 250 nits Brightness, Anti-Glare, 16:9 Aspect Ratio, 800:1 Contrast Ratio, 45% NTSC Color Gamut, 170° Viewing Angle |
| Multi-Touch | None |
| Operating System | Microsoft Windows 10 Professional (OEM) |
| Graphics | NVIDIA® GeForce® MX450 2GB Graphics Card |
| Audio | High Definition (HD) Audio, Realtek® ALC3287 Codec, Stereo Speakers, 2W x2, Dolby® Audio™, Audio by HARMAN, Dual Array Microphone |
| Webcam | HD 720p, with Privacy Shutter, Fixed Focus |
| Ethernet | 100/1000M Gigabit Ethernet |
| Wireless | Intel® Wi-Fi® 6 AX201, 802.11ax 2x2 Wi-Fi + Bluetooth® 5.2 |
| Color | Black |
| Fingerprint Reader | Touch Style Fingerprint Reader on Power Button |
| Ports | 1x USB 2.0, 1x USB 3.2 Gen 1 (Always On), 1x Thunderbolt™ 4 / USB4® 40Gbps (Support Data Transfer, Power Delivery 3.0 and DisplayPort™ 1.4), 1x HDMI 1.4b, 1x Ethernet (RJ-45), 1x Headphone/Microphone Combo Jack (3.5mm) |
| Keyboard | Arabic/English, 6-Row, Spill-Resistant, Multimedia Fn Keys with Unified Communications Controls |
| UltraNav™ | TrackPoint® Pointing Device and Mylar® Surface Multi-Touch Touchpad |
| Security Chip | Firmware TPM 2.0 Integrated into Chipset |
| Power Adapter | 65W USB-C AC Adapter |
| Battery | Integrated Li-Polymer 45Wh Battery |
| Dimensions (W x D x H) | 324 x 220 x 18 mm |
| Weight | 1.64 Kg |
| Remarks | This Product is Upgraded from Manufacturers Specification. |
| Warranty | One Year |
Additional Description
- Choosing a selection results in a full page refresh.