Sold out
Free Delivery
Use code FREEDEL
Offers
Store pick up available
Best Seller
Selling out fast
Free Delivery
Use code FREEDEL
Offers
Store pick up available
Best Seller
Selling out fast
Lenovo ThinkPad E15 Gen 4 - 15.6" FHD / i5 / 40GB / 256GB (NVMe M.2 SSD) / Win 11 Pro / 1YW / English / Black - Laptop
View more Lenovo products
- SKU: LTPE15G4E-542501
- Availability: Sold out
One Year Brand Warranty
KWD 271.000
⚠️ At the time of delivery/pickup, presenting a valid Civil ID is mandatory.
OFFERS
GET EXTRA DISCOUNT
Redeem your Ooredoo Nojoom points for extra discount.
GET EXTRA DISCOUNT
Redeem your stc qitaf points for extra discount.


Specifications
| Brand | Lenovo |
| Model | Lenovo ThinkPad E15 Gen 4 |
| Processor | Intel® Core™ i5-1235U P-Core 1.30GHz, E-Core 0.90GHz 12M Cache ((2 P-Cores + 8 E-Cores) 10-Cores, Up to P-Core 4.40GHz, E-Core 3.30GHz) Processor |
| Memory Installed | 40GB DDR4 |
| Storage | 256GB (NVMe M.2 SSD) |
| Optical Drive | None |
| Display | 15.6" FHD (1920 x 1080), IPS, 300 nits Brightness, Anti-Glare Surface, 16:9 Aspect Ratio, 800:1 Contrast Ratio, 45% NTSC Color Gamut, 170° Viewing Angle |
| Multi-Touch | None |
| Operating System | Microsoft Windows 11 Professional (OEM) |
| Graphics | Intel® Iris® Xe Graphics |
| Audio | High Definition (HD) Audio, Realtek® ALC3287 Codec, Stereo Speakers, 2W x2, Dolby® Audio™, Audio by HARMAN, Dual Array Microphone, Near-Field |
| Webcam | FHD 1080p, with Privacy Shutter, Fixed Focus |
| Ethernet | 100/1000M Gigabit Ethernet |
| Wireless | Wi-Fi® 6E 802.11ax 2x2 Wi-Fi® + Bluetooth® 5.1 |
| Color | Black |
| Ports | 1x USB 2.0, 1x USB 3.2 Gen 1 (Always On), 1x Thunderbolt 4 / USB4™ 40Gbps (Support Data Transfer, Power Delivery 3.0, and DisplayPort™ 1.4), 1x HDMI Up to 4K/60Hz, 1x Ethernet (RJ-45), 1x Headphone/Microphone Combo Jack (3.5mm) |
| Fingerprint Reader | Yes, Touch Style Fingerprint Reader on Power Button |
| Keyboard | English, 6-Row, Spill-Resistant, Multimedia Fn Keys with Unified Communications Controls, Numeric Keypad. (The Keyboard is English. Arabic Printing is Optional.) |
| UltraNav™ | TrackPoint® Pointing Device and Mylar® Surface Multi-Touch Touchpad |
| Security Chip | Discrete TPM 2.0, TCG Certified |
| Power Adapter | 65W USB-C® (3-pin) AC Adapter, Supports PD 3.0, 100-240V, 50-60Hz |
| Battery | Integrated Li-Polymer 45Wh Battery |
| Dimensions (W x D x H) | 365 x 240 x 19 mm |
| Weight | 1.7 Kg |
| Remarks | This Product is Upgraded from Manufacturers Specification. |
| Warranty | One Year |
Additional Description
- Choosing a selection results in a full page refresh.