Sold out
Free Delivery
Use code FREEDEL
Offers
Store pick up available
Best Seller
Selling out fast
Free Delivery
Use code FREEDEL
Offers
Store pick up available
Best Seller
Selling out fast
Lenovo ThinkPad T14 Gen 3 - 14.0" WUXGA / i7 / 16GB / 512GB (NVMe M.2 SSD) / DOS (Without OS) / 3YW / English / Thunder Black - Laptop
View more Lenovo products
- SKU: LTPT14G3E-71513
- Availability: Sold out
Three Years Brand Warranty
KWD 406.600
KWD 370.000
-10%
⚠️ At the time of delivery/pickup, presenting a valid Civil ID is mandatory.
OFFERS
GET EXTRA DISCOUNT
Redeem your Ooredoo Nojoom points for extra discount.
GET EXTRA DISCOUNT
Redeem your stc qitaf points for extra discount.


Specifications
| Brand | Lenovo |
| Model | Lenovo ThinkPad T14 Gen 3 |
| Processor | Intel® Core™ i7-1260P P-Core 2.10GHz, E-Core 1.50GHz 12M Cache ((4 P-Cores + 8 E-Cores) 10-Cores, Up to P-Core 4.70GHz, E-Core 3.40GHz) Processor |
| Memory Installed | 16GB DDR4 |
| Storage | 512GB SSD M.2 2280 PCIe® x4 NVMe® Opal 2.0 |
| Optical Drive | None |
| Display | 14.0" WUXGA (1920 x 1200) IPS, 300nits Brightness, Anti-Glare Surface, 16:10 Aspect Ratio, 700:1 Contrast Ratio, 45% NTSC Color Gamut, 170° Viewing Angle |
| Multi-Touch | None |
| Operating System | DOS (Without OS). This is a DOS-based laptop. Requires separate purchase and installation of operating system software (like Windows 10 Pro). |
| Graphics | Intel® Iris® Xe Graphics |
| Audio | High Definition (HD) Audio, Realtek® ALC3287 Codec, Stereo Speakers, 2W x2, Dolby® Audio™, Dual Array Microphone, Far-Field, Dolby Voice |
| Webcam | HD 720p, with Privacy Shutter, Fixed Focus |
| Ethernet | 100/1000M Gigabit Ethernet |
| Wireless | Intel® Wi-Fi® 6E AX211, 802.11ax 2x2 Wi-Fi® + Bluetooth® 5.1 |
| Color | Thunder Black |
| Ports | 1x USB 3.2 Gen 1, 1x USB 3.2 Gen 1 (Always On), 2x Thunderbolt™ 4 / USB4® 40Gbps (Support Data Transfer, Power Delivery 3.0, and DisplayPort™ 1.4), 1x HDMI Up to 4K/60Hz, 1x Ethernet (RJ-45), 1x Smart Card Reader, 1x Headphone/Microphone Combo Jack (3.5mm) |
| Fingerprint Reader | Yes, Touch Style Fingerprint Reader on Power Button, Match-on-Chip |
| Smart Card Reader | Yes, Smart Card Reader |
| Keyboard | English, 6-Row, Spill-Resistant, Multimedia Fn Keys with Unified Communications Controls, LED Backlight |
| UltraNav™ | TrackPoint® Pointing Device and Glass-Like Mylar® Surface Multi-Touch Touchpad |
| Security Chip | Discrete TPM 2.0, TCG Certified |
| Power Adapter | 65W USB-C AC Adapter, Supports PD 3.0, 100-240V, 50-60Hz |
| Battery | Integrated Li-Polymer 52.5Wh Battery |
| Dimensions (W x D x H) | 318 x 227 x 18 mm |
| Weight | 1.5 Kg |
| Warranty | Three Years |
Additional Description
- Choosing a selection results in a full page refresh.