Free Delivery
Use code FREEDEL
Offers
Store pick up available
Best Seller
Selling out fast
Free Delivery
Use code FREEDEL
Offers
Store pick up available
Best Seller
Selling out fast
Lenovo ThinkPad T14 Gen 6 - 14.0" WUXGA Multi-Touch / Ultra 7 265U / 16GB / 1TB (NVMe M.2 SSD) / Win 11 Pro / Arabic/English / 3YW / Black - Laptop
View more Lenovo products
- SKU: LTPT14G6-U711013
- Availability: In Stock
Three Years Brand Warranty
KWD 510.000
⚠️ At the time of delivery/pickup, presenting a valid Civil ID is mandatory.
OFFERS
GET EXTRA DISCOUNT
Redeem your Ooredoo Nojoom points for extra discount.
GET EXTRA DISCOUNT
Redeem your stc qitaf points for extra discount.


Lenovo ThinkPad T14 Gen 6 - 14.0" WUXGA Multi-Touch / Ultra 7 265U / 16GB / 1TB (NVMe M.2 SSD) / Win 11 Pro / Arabic/English / 3YW / Black - Laptop
KWD 510.000
Specifications
| Brand | Lenovo |
| Model | Lenovo ThinkPad T14 Gen 6 |
| Processor |
Intel® Core™ Ultra 7 265U P-Core 2.10GHz, E-Core 1.70GHz 12M Cache ((2P + 10E) 12-Cores, Up to P-Core 5.30GHz, E-Core 4.20GHz) Processor |
| Memory Installed | 16GB DDR5 |
| Storage | 1TB SSD M.2 2280 PCIe Gen4 TLC Opal |
| Optical Drive | None |
| Display | 14" WUXGA (1920 x 1200), IPS, Anti-Glare, Touch, 45%NTSC, 400 nits, 60Hz |
| Multi-Touch | Yes |
| Operating System | Microsoft Windows® 11 Professional (Pre-Installed) |
| Graphics | Integrated Intel® Graphics |
| Webcam | 5MP RGB+IR with Microphone and Privacy Shutter |
| Wireless |
Intel® Wi-Fi 6E AX211 2x2 AX vPro® & Bluetooth® 5.3 |
| Ports | 1x USB-A (USB 5Gbps / USB 3.2 Gen 1), 1x USB-A (USB 5Gbps / USB 3.2 Gen 1), Always On, 2x USB-C® (Thunderbolt™ 4 / USB4® 40Gbps), with USB PD 3.0 and DisplayPort™ 2.1, 1x HDMI® 2.1, up to 4K/60Hz, 1x Headphone / microphone combo jack (3.5mm), 1x Ethernet (RJ-45) |
| Fingerprint Reader | Yes |
| Keyboard | Arabic/English, Backlit |
| Security Chip | Enabled Discrete TPM2.0 |
| Power Adapter | 65W USB-C 90% PCC 3pin AC Adapter – UK |
| Battery | 4 Cell Rechargeable Li-ion 52.5Wh |
| Dimensions (W x D x H) | 315.9 x 223.7 x 10.9/16.13 (front/rear), 21.95 (maximum) mm |
| Weight | 1.46 kg |
| Warranty | Three Years |
Additional Description
- Choosing a selection results in a full page refresh.